۷۰ سال اقتصاد چین به روایت آمار

رشد بسیار سریع اقتصادی #چین یکی از معجزات یک قرن اخیر بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، ۷۰ سال از زمان روی کار آمدن حزب کمونیست در چین می گذرد و در این زمان این کشور به دومین #اقتصاد بزرگ #جهان تبدیل شده است. در ادامه با حقایقی از اقتصاد این کشور آشنا می‌شوید:

۱-در دهه ۱۹۶۰، میزان تولید ناخالص داخلی چین نه تنها هم اندازه قدرت‌های جهانی نبود بلکه از کشورهایی نظیر #کامبوج، #کنیا و سیرا لئون نیز پایین‌تر بود! اکنون اقتصاد چین به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ این کشور با پشت سر گذاشتن #آمریکا به بزرگ ترین اقتصاد #دنیا تبدیل شود.

۲- به گفته موسسه ” پرایس واترهاوس” میزان تویلد ناخالص داخلی سرانه چین در حال حاضر ۹۷۳۲ دلار است که این رقم در مقایسه با سال ۱۹۵۲ بیش از ۱۸۰ بار افزایش پیدا کرده است!

۳- اقتصاد چین در حال حاضر یک اقتصاد توسعه یافته است به گونه ای که سهم #کشاورزی از تولید ناخالص داخلی آن از ۸۳.۵ درصد در سال ۱۹۵۲ به ۲۶.۱ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. از سوی دیگر اما سهم خدمات در سال ۲۰۱۸ به ۴۶.۳ درصد رسیده است که این رقم در سال ۱۹۵۲ تنها ۹.۱ درصد بود.

۴- سهم بخش خصوصی از #اقتصاد چین به شدت تقویت شده است. در حال حاضر ۵۰ درصد درآمد مالیاتی، ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی و ۸۰ درصد فرصت های شغلی در مناطق شهری چین را بخش خصوصی تامین می کند.

۵- شمار ثروتمندان چینی همگام با رشد اقتصادی این کشور افزایش داشته است:  در سال ۲۰۱۵ چین هفت نماینده در بین ۱۰۰ ثروتمند جهان داشت اما این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۱۵ نفر افزایش یافت.

۶- اختلاف طبقاتی در چین بیشتر شده است: طبق یافته های مدرسه اقتصاد لندن، درآمد دهک اول چین در سال ۱۹۷۸ معادل ۲۷ درصد کل درآمد ملی بود که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۴۱ درصد افزایش یافت.

logo-samandehi