یورو، راه ورود به بازار سرمایه ایران

استاد دانشگاه کلمبیا و قائم‌مقام سابق بورس نیویورک با ارائه مقاله‌ای در ‌هافینگتن‌پست، بازار سرمایه ایران را یکی از بازارهای جذاب منطقه معرفی کرده است.

به گزارش بانکداران ۲۴،بر اساس این گزارش، جرج یوجو که در همایش بین‌المللی بازار سرمایه ایران در تاریخ ۹ آبان‌ماه سال جاری در جزیره کیش در یکی از تاثیرگذارترین پنل‌های تخصصی این همایش شرکت داشت، با ارائه مقاله‌ای در ‌هافینگتن‌پست، بازار سرمایه ایران را یکی از بازارهای جذاب منطقه معرفی کرده است.  وی در این مقاله نوشته است: هفته‌های گذشته در همایشی با موضوع بازار سرمایه که با تلاش سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در جزیره کیش برپا شده بود، دعوت شدم. جزیره کیش از جزایر بسیار دیدنی و لوکس در ایران است. فاصله نخستین شهر تا این جزیره ۱۹ کیلومتر است. با نگاهی به میزان ساخت‌وسازها در این جزیره لوکس، می‌توان این‌طور بیان کرد که جزیره کیش با آسمانخراش‌ها، درخت‌های نخل، مکان‌های تفریحی و سواحل جذاب، میامی دیگر باشد. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای همایش بازار سرمایه ایران حضور مقامات رسمی از کشورهای هند، اندونزی، آلمان، انگلستان و موسسات بلژیکی بود. در این میان سفرای ترکیه و کره‌جنوبی نیز در این کنفرانس به معرفی کشور خود و موقعیت‌های اقتصادی آن پرداختند.

پیشنهاد ویژه
کشف دوباره ایران بسیار لذت‌بخش بود. آلمان و به‌خصوص ایالت باواریا، کاملا مصرانه از بانک‌های ایرانی درخواست کردند شعب مختلفی را در مونیخ تاسیس کنند و در این میان چهار بانک نیز مجوزهای لازم را برای تاسیس شعب خود دریافت کرده و در انتظار مراحل بعدی تاسیس شعبه هستند. بانک ایرانی- اروپایی در ‌هامبورگ نیز در حال تکمیل مراحل تاسیس یک بانک ایرانی در قلب منطقه یورو است. صندوق اولما دماوند که در جزیره کیمن (جنوب کوبا، شمال غربی جامائیکا، مستعمره بریتانیا) تاسیس شده به صورت فعال در حال معامله است و به سهامداران و سرمایه‌گذاران خود امکان سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در سهام شرکت‌های ایرانی را نیز داده است. این صندوق برای تمام سرمایه‌گذاران در دنیا قابلیت دسترسی دارد اما دسترسی مستقیم به سهام شرکت‌های ایرانی هنوز برای این صندوق ناممکن است.

راه‌حل نهایی
در حال حاضر امکان استفاده و دسترسی به بازار سرمایه ایران و موسسات مالی در این کشور تنها از طریق یورو امکان‌پذیر است. روابط تجاری با ایران که برحسب دلار آمریکا صورت گیرد، مشمول مقررات نقض تحریم‌های غرب علیه ایران خواهد شد. پس یورو بهترین گزینه برای معامله با ایران خواهد بود. فعالیت‌های مالی از طریق بانک‌های داخلی اروپا و بانک‌های غیراروپایی که محل اقامت آنها در اروپاست، بدون مشکل خواهد بود و این بانک‌ها می‌توانند تبادلات مالی و تسویه خود را با ایران به سرانجام برسانند. بخشی از تراکنش‌های سیستم بانکی منطقه یورو را بانک‌های بخش دولتی مثل بانک KFW در آلمان انجام می‌دهند. این بانک‌ها از هر گونه سرمایه‌گذاری بانک‌های آلمانی در ایران حمایت می‌کنند و OFAC یا همان دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی که بخش نظارت بر نقض تحریم‌ها در بانک‌های آمریکاست، به این بانک‌ها دسترسی ندارد. در حقیقت جز بنگاه‌های مالی اقتصادی فعال در ایالات متحده، مابقی شرکت‌های اقتصادی بین‌المللی بزرگ مایل به حضور در ایران هستند.

جایگاه تقسیم شده خاورمیانه
به نوشته سنا،وقتی قطر با ایران روابط دوستانه خوبی دارد، کشورهای عربی روابط خود را با ایران قطع می‌کنند. در حالی که انتظار می‌رفت دوبی از لغو تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند، نتوانست از این منفعتی نبرد. اما سیاست شیخ محمد در دوبی این است که با بی‌طرفی در این جنگ، منافع بیشتری را عاید خود کند. دوبی یک مکان مطمئن برای مبادلات سهام و اوراق قرضه ایران بوده است، چرا باید با قطر وارد جنگ شود؟

سنگ‌اندازی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ معاهده کشورهای ۱+۵ با ایران را به کنگره ارجاع داده است و به نظر نمی‌آید که کنگره بتواند این معاهده را لغو کند. سودهای حاصل از روابط تجاری کشورهای بزرگ با ایران مثل بوئینگ، مسیر لغو معاهده را برای کنگره بسیار سخت کرده است. اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ نشانه‌ای از عهدشکنی ایران درخصوص پیمان هسته‌ای نداشته باشد، دیگر امضاکنندگان این قرارداد می‌توانند هرگونه روابط تجاری خود را با ایران ادامه دهند.

تاثیر عربستان
عربستان خود یک پیمان بین‌المللی را نقض کرده است و زندگی ۲۰ میلیون یمنی را مورد تهدید قرار داده است. این رفتار سعودی می‌تواند ثابت‌کننده این فرضیه باشد که ترامپ در خصوص نقش تروریست در منطقه اشتباه کرده است. کودتایی که توسط شاهزاده جوان سعودی به تحریک داماد دونالد ترامپ، جرج کوشنر، ایجاد شد کمی نقش تروریست در منطقه خاورمیانه را جا‌به‌جا کرده است.

logo-samandehi