گمانه‌زنی‌ها از روند دلار در هفته جدید

نوسان گیران دلار در روز جاری به‌دنبال آن خواهند بود که برای سومین بار شانس خود برای ورود به کانال جدید را مورد آزمون قرار دهند؛ آنها شنبه هفته گذشته توانستند با قدرت دلار را از مرز ۱۷ هزار تومانی عبور دهند و اکنون وقت تست دوباره کانال ۱۸ هزار تومانی است.

به گزارش بنکر، در این میان، عده‌ای از فعالان بازار باور دارند، با توجه به افزایش هفته‌های اخیر، دلار نیاز به یک اصلاح دارد و بازار آمادگی رشد بیشتر را نخواهد داشت و با افزایش فروش‌ها در روز شنبه در مسیر اصلاح قرار خواهد گرفت. به باور آنها، حداقل در کوتاه‌مدت این ارز ظرفیت عقب‌نشینی تا محدوده ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومانی را دارد.

با این حال، همین دسته باور دارند تا زمانی که شاخص ارزی در کانال۱۷ هزار تومانی قرار دارد، شانس رشد دوباره قیمت بیشتر خواهد بود. در کنار این، عامل دیگری که می‌تواند نظرهای معامله‌گران در مورد روند قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهد، خرید و فروش‌های حواله درهم است.

در واقع اگر خریدهای حواله درهم افزایش پیدا کند و این ارز بالای مرز ۴ هزار و ۹۰۰ تومانی باقی بماند، احتمال ورود دلار به کانال جدید نیز وجود دارد. در صورتی که درهم پایین مرز یاد شده باقی بماند، احتمال افزایشی شدن دلار بسیار کم خواهد بود. به گفته بخشی از بازیگران ارزی، یکی از عوامل مهمی که در هفته‌های اخیر زمینه‌ساز افزایش قیمت دلار شد، همین بالا رفتن تقاضاهای حواله‌ای بوده است.

از نظر آنها، تقاضای نقدی همچنان چندان فشاری به بازار وارد نکرده است، ولی تقاضا برای واردات کمی بالا رفته است. آنها افزایش قیمت دلار در سامانه نیما را نیز نشانه‌ای از افزایش تقاضای تجاری عنوان می‌کنند. در چنین شرایطی اگر سمت عرضه ارز توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی قوی شود، احتمال تعدیل قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

logo-samandehi