گروه‌های هکری سیستم بانکی اروپا را تهدید کردند

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، بر اساس یک بیانیه ویدئویی که به صورت مشترک توسط سه گروه هکری به نام‌های “انانیمس سودان” Anonymous Sudan، “ریویل” REvil و “کیلنت” Killnet منتشر شد، این سه گروه قصد دارند یک حمله سایبری به بانک‌های اروپایی انجام دهند.

آنها مدعی شدند که این حملات در پاسخ به ارسال تسلیحات غرب به اوکراین صورت خواهد گرفت. این کشور از فوریه سال گذشته میلادی در جنگ با روسیه بوده است.

در پی این جنگ، روسیه با تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه‌ای از سوی اتحادیه اروپا مواجه شد و ارتباط این کشور با سیستم تبادل پول بین‌المللی سوئیفت قطع شده است.

یک نماینده ناشناس از گروه هکری کیلنت در این ویدئو می گوید: این یک حمله توقف خدمات‌دهی (DDoS) نیست، بازی تمام شده است. ما از همه گروه‌های فعال می‌خواهیم که علیه سیستم بانکی اروپا به فعالیت‌های مخرب بپردازند. بدون پول – بدون سلاح – بدون رژیم کی‌یف.

نماینده گروه “انانیمس سودان” افزود: بسیاری از بانک‌های اروپایی هدف قرار خواهند گرفت و ما بدون ترحم ضربه خواهیم زد.

سردسته گروه کیلنت که با نام مستعار کیلمیلک Killmilk شناخته می‌شود روز پنجشنبه تایید کرد که این حمله در حال آماده سازی است و عملیات قرار است ظرف ۴۸ ساعت آغاز شود.

کارشناسان فناوری اطلاعات هشدار دادند که جدای از حملات مستقیم به بانک‌ها، هکرها احتمالاً سیستم سوئیفت را که اکثر تراکنش‌های بانکی بین‌المللی مبتنی بر آن است، هدف قرار خواهند داد. با این حال، آنها شک دارند که چنین حمله‌ای موفق باشد.

دان کوپر، محقق ارشد شرکت امنیت سایبری هلندی کامپیوتست Computest در این باره گفت: دشوار است از قبل بگوییم که چقدر باید این موضوع را جدی گرفت. گروه “انانیمس سودان” و “کیلنت” در حملات توفق خدمات دهی شرکت می‌کنند.

به گفته این کارشناس، حملات این دوگروه معمولاً ناموفق یا تاثیر آن کم بوده است. رویل نیز باج‌افزاری را منتشر کرده است و سابقه هک کردن یک شبکه را نداشته است… با این حال هنوز ارزش این را دارد که مراقب این موضوع باشید.

logo-samandehi