گام جدید ایران و چین برای توسعه روابط تجاری

به گزارش اکوایران؛ فعال‌سازی هرچه بیشتر بخش‌های خصوص دو کشور یکی از عمده دلایلی است که موجب شد تا ایران و چین تشکیل کارگروه ویژه در سطح هیات رییسه را در دستور کار قرار دهند.

حسین سلاح ورزی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در نشست با چانگ هوآ، سفیر چین در تهران با اعلام خبر تشکیل این کارگروه اعلام کرد در این کارگروه برگزاری رویدادهای مختلفی با موضوع شناسایی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری در حوزه‌های دیجیتال و علم و فناوری را پیش خواهیم برد.

دو طرف معتقدند پروژه «کمربند و جاده» یکی از فرصت‌های خوبی است که با ایجاد این کارگروه می‌توان روند آن را سرعت بخشید از سوی دیگر با ایجاد این پروژه شاهد افزایش همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور در قالب گروه بریکس و پیمان شانگ‌های، فعالیت‌های کربن‌زدایی، صنعت و انرژی سبز بخواهیم بود.

حسین سلاح ورزی در این دیدار با اشاره به سند راهبردی همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، اعلام کرد، ما معتقدیم باید اقدامات جدی‌تر و اساسی‌تری در قالب این سند برای همکاری بین بخش‌های خصوصی دو کشور انجام دهیم.

او با طرح پیشنهاد عضویت رایزن بازرگانی سفارت چین در کارگروه ویژه اتاق ایران برای توسعه روابط تجاری با چین، خطاب به سفیر این کشور در تهران، گفت: از شما دعوت می‌کنیم با سفر به برخی استان‌ها صنایع، کارخانه‌ها، بخش‌های پتروشیمی و معدنی ما را از نزدیک ببینید.

رئیس اتاق ایران همچنین با اشاره به تقویت روابط با شورای توسعه تجاری چین برای تبادل و اعزام هیات‌های تجاری و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی دو کشور، گفت: در شرایط تحریم و عدم امکان استفاده از اعتبار اسنادی برای شرکت‌های دو کشور، ایجاد مرکز داوری و تعیین سازوکاری برای حل اختلاف‌های تجاری بین بخش‌های خصوصی ایران و چین ضروری است. همچنین تسهیل صدور روادید چین برای تجار ایرانی به توسعه سطح روابط اقتصادی دو کشور خواهد انجامید.

تسهیل صدور روادید برای فعالان اقتصادی ایران

چانگ هوآ، سفیر چین در تهران نیز با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده از سوی رئیس اتاق ایران، گفت: ایران از نظر موقعیت جغرافیایی اهمیت زیادی دارد و از نظر ساخت‌وساز کمربند و جاده چین اهمیت زیادی به ایران می‌دهد.

او با اشاره به دیدار روسای جمهور دو کشور و توافق برای همکاری‌های اقتصادی افزود: بخش خصوصی در توسعه بازرگانی دو کشور نقش مهمی دارد و ما می‌خواهیم این نقش را بیش از گذشته افزایش دهیم.

چانگ هوآ همچنین با تأکید بر اهمیت تبادل هیات‌های تجاری میان دو کشور، افزود: در رایزنی با بخش کنسولی دو کشور به دنبال یافتن راهی برای تسهیل صدور ویزای تجاری برای فعالان اقتصادی ایران هستیم.

logo-samandehi