کیهان: ایران به اروپا ضرب‌الاجل داد، دلار ۲۵۰۰ تومان سقوط کرد

کیهان نوشت:یک رسانه #اروپایی درگزارشی تصریح کرد ضرب‌الاجل #ایران به #اروپایی‌ها، با کاهش ۲ هزار تومانی قیمت #دلار در #تهران همراه بوده است.

#یورو نیوز اعلام کرده همزمان با پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا و افزایش سطح غنی‌سازی #اورانیوم توسط جمهوری اسلامی، #قیمت #فروش دلار در بازار آزاد تهران حدود ۲۶۰ تومان نسبت به روز گذشته کاهش یافت و به ۱۳ هزار و ۴۰ تومان رسید.
این درحالی است که بهای فروش دلار در بازار آزاد تهران همزمان با آغاز ضرب‌الاجل ۶۰ روزه ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. بدین ترتیب طی دو ماه گذشته نرخ فروش دلار آزاد ۲ هزار و ۴۶۰ تومان کاهش یافته است.
کارشناسان اقتصادی، محدودسازی معاملات عمده ارز، ممنوعیت واردات برخی کالاها، افزایش ریسک مبادلات به دلیل نوسان بالای نرخ دلار و عرضه ارز توسط بانک مرکزی را از دلایل اصلی کاهش نرخ دلار می‌دانند.
همچنین در پی نزول #نرخ دلار و با وجود افزایش بهای #جهانی #طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز که در روز ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته در آستانه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار #تومان بود، در روزهای اخیر کمتر از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورد. بر این اساس طی مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا ۶۰۰ هزار تومان افت کرده است.
ایران روز یکشنبه و در پایان مهلت ۶۰ روزه به اروپا اعلام کرد که در واکنش به آنچه عملکرد کمتر از انتظار کشورهای #اروپایی به تعهدات #برجامی عنوان شد، با کاهش تعهدات برجامی خود، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به بالاتر از ۳/۶۷ درصد می‌رساند.

logo-samandehi