کلاهبرداری بزرگترین بانک اروپا

بزرگترین بانک اروپا، «اچ اس بی سی»، با سرقت اطلاعات از یک شرکت انرژی اقدام به دستکاری نرخ ارز و سودآوری نامشروع کرده است.

به گزارش بانکداران ۲۴، به نقل از ایندیپندنت، دادگاه «بروکلین نیویورک»، «مارک جانسون» ۵۱ ساله، رییس سابق بخش «تجارت ارز خارجی» بانک «اچ اس بی سی» انگلیس را به انجام کلاهبرداری در معامله خرید ۳.۵ میلیارد دلار ارز توسط یک شرکت انرژی محکوم کرد.

در همین حال این مقام ارشد «اچ اس بی سی» به انجام کلاهبرداری از یک شرکت انرژی مستقر در بریتانیا در زمان خرید ارز به ارزش ۲.۷ میلیارد پونده پرداخته است.
همچنین «جانسون» متهم به سوء استفاده از اطلاعات محرمانه شرکت «انرژی کایرن» در سال ۲۰۱۱ میلادی و با یک رانت اطلاعاتی از برنامه های نفت و گاز این شرکت برای انجام عملیات در این حوزه و نیاز به خرید ارز توسط شرکت «کایران»، اقدام به دستکاری قیمت ارز کرده و ۸ میلیون دلار  از این راه نامشروع برای بانک «اچ اس بی سی» سودآوری داشته است.
بر همین اساس، این مقام سابق بانک «اچ اس بی سی» در فرودگاه «جان اف کِندی» نیویورک توسط پلیس فدرال آمریکا دستگیر شده است. همچنین کارمندان ارشد سابق بانک «جی پی مورگان»، «بارکلیز» و «سیتی گروپ» هم در حال انتظار برای محاکمه در «منهتن» آمریکا به دلیل دستکاری نرخ ارز هستند.
logo-samandehi