کدام دلار رشد بیشتری دارد؟ / دلار آمریکا گران اما کم‌بازده

در حالی که #دلار #هنگ_کنگ ارزان‌ترین دلار نسبت به دلار کشورهای دیگر است، اما بیشترین بازدهی را از آن خود کرده است، دلار #نیوزلند هم کم‌بازده‌ترین است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار شش کشور در بازار ارز داخلی خرید و فروش می‌شود که گران‌ترین دلار مربوط به کشور #آمریکا و ارزان‌ترین آن نیز به کشور هنگ کنگ برمی‌گردد.

از بین این دلارها، ابتدا دلار آمریکا و سپس دلار #کانادا جزو پرکاربرد‌ترین دلارها محسوب می‌شوند، اما بررسی میزان بازدهی مجموع دلار شش کشور نشان می‌دهد دلار کشور هنگ کنگ برخلاف ارزان بودن آن با بازدهی ۹٫۷ درصدی در روز سوم خرداد ماه سال جاری نسبت به روز ۲۸ اسفند ماه سال گذشته گوی رقابت را از دلار دیگر کشورها ربوده است.

در حالی که قیمت دلار هنگ کنگ در روز ۲۸ اسفند ماه سال ۹۷ معادل هزار و ۶۴۳ تومان بود در روز پنجم خرداد ماه سال ۹۸ با ۱۶۰ تومان افزایش به رقم هزار و ۸۰۳ تومان رسیده است.

دومین دلار پرکاربرد یعنی دلار کانادا به دومین دلار پربازده تبدیل شده است، به نحوی که در بازده زمانی مذکور با ۶۳۰ تومان افزایش قیمت، بازدهی ۸٫۴ درصدی را از آن خود کرده است.

قیمته هر دلار کانادا در پایان اسفند ماه سال گذشته معادل ۹ هزار و ۷۱۳ تومان بوده که در روز پنجم خرداد ماه سال جاری به رقم ۱۰ هزار و ۵۳ تومان رسیده است.

دلار #سنگاپور نیز با بازدهی ۷٫۸ درصدی که معادل ۷۴۶ تومان افزایش قیمت است در رتبه سوم قرار گرفت که نرخ تمام شده آن در سال گذشته معادل ۹ هزار و ۵۴۵ تومان بوده که در روز پنجم خرداد ماه به رقم ۱۰ هزار و ۲۹ تومان رسیده است.

شاخص ارزی بازار ارز ایران یعنی دلار آمریکا با این که پرکاربرد‌ترین ارز است اما با بازدهی ۷٫۴ درصدی در بازه زمانی مذکور به رتبه چهارم بازدهی انواع دلار رسیده است.

قیمت دلار در روز ۲۸ اسفند ماه سال ۹۷ معادل ۱۲ هزار و ۸۹۴ تومان بسته شد که با ۹۵۶ تومان افزایش قیمت تا در روز پنجم خرداد ماه به رقم ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

دلار استرالیا نیز بازدهی ۶٫۸ درصدی را برای خود به ثبت رساند که در رده پنجم بازدهی قرار گرفت. قیمت این ارز در روز پایانی فعالیت بازار ارز در سال ۹۷ معادل ۹ هزار و ۱۶۳ تومان بود که در روز پنجم خرداد ماه امسال با ۶۳۰ تومان افزایش به رقم ۹ هزار و ۷۹۳ تومان رسید.

کمترین بازدهی با عدد ۴٫۷ درصدی در بازه زمانی مذکور با افزایش ۴۱۸ تومانی مربوط به دلار نیوزلند است.

قیمت این ارز در روز ۲۸ اسفند ماه سال گذشته معادل هشت هزار و ۸۵۸ تومان بوده که در روز پنجم خرداد ماه سال جاری به رقم ۹ هزار و ۲۷۶ تومان رسیده است.

دلار هنگ کنگ برخلاف #ارزان بودن نسبت به دلار دیگر کشورها بازدهی بیشتری دارد.
logo-samandehi