کاهش نسبی قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز پنجشنبه تحت تاثیر تقویت ارزش دلار و اظهارات روز گذشته جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا با کاهش نسبی روبرو شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه در اظهاراتی تاکید کرد که فدرال رزرو تا اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی نرخ بهره را به تدریج افزایش خواهد داد.
بر اساس این گزارش قیمت جهانی هر اونس طلا امروز با ۰٫۱ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۰۲ دلار رسیده است. قیمت طلا روز گذشته تا سطح ۱۱۹۷ دلار کاهش یافته بود.قیمت طلا روز سه شنبه به بیش از ۱۲۱۸۸ دلار رسیده بود که این بالاترین رکورد در ۸ هفته اخیر بوده است.
شاخص ارزش دلار آمریکا نیز امروز با ۰٫۳ درصد افزایش روبرو شده و به بیش از ۱۰۱٫۲ واخد رسیده است. مارک تو تحلیلگر ارشد موسسه وینگ فانگ تاکید کرد: هیچ تغییری در موضع فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره به وجود نیامده است و این مطابق با انتظارات بازارهای بین المللی بوده است.
در حالی که اقتصاد آمریکا نزدیک به اشتغال کامل است و تورم به سطح ۲ درصدی مورد نظر فدرال رزرو نزدیک شده است ، زمینه لازم برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا فراهم شده است و جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز در اظهارات اخیر خود به این مساله اشاره کرده است.
روبرت کاپلان رئیس فدرال رزرو دالاس نیز روز چهارشنبه در اظهارات مهمی از افزایش تدریجی نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده حمایت کرده است.
انتشار امارهای مثبت اقتصادی در آمریکا نیز تاثیر زیادی بر فشار وارد شده بر قیمت طلا داشته است. مارک تو در ادامه تصریح کرد: هنوز می توان گفت که یک ارتباط معکوس بین ارزش دلار و قیمت طلا وجود دارد و بازار طلا منتظر اظهارات ترامپ در مراسم تحلیف خواهد بود.
وی گفت: احتمالا قیمت طلا در شرایط کنونی و پیش از برگزاری مراسم تحلیف ترامپ حدود ۱۲۰۰ دلار در هر اونس تثبیت خواهد شد.
به نوشته سایت طلا  ، ترامپ پیش از این وعده داده است تا مالیات ها را کاهش داده و هزار میلیارد دلار در زیرساخت های اقتصادی آمریکا سرمایه گذاری کند.
برخی تحلیلگران بر این باورند که اظهارات جنجالی ترامپ در زمینه سیاست های ارزی و تجاری می تواند به نگرانی بزرگی برای بازارهای بین المللی تبدیل شود. به نظر می رسد تقاضای فصلی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه نیز عامل مهمی بر نوسانات قیمت طلا خواهد بود.

logo-samandehi