کاهش مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ثلث اول ۲۰۲۳

به گزارش اکوایران؛ مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست ۲۰۲۳ حدود ۱.۵ میلیارد یورو بوده که ۳۱ درصد از سهم تجارت دو طرف به تجارت ایران با آلمان اختصاص داشته است. به گزارش آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا را در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی ۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون یورو اعلام کرد. براساس این گزارش می توان گفت مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست امسال با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن همراه بوده است. ارزش تجارت دو طرف در ۴ ماه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۷۳ میلیون یورو اعلام شده بود.

از سوی دیگر بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۴ ماهه ۲۰۲۳ با کاهش ۸ درصدی مواجه شده است. صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱ میلیارد و ۲۰۸ میلیون یورو رسیده است. کشورهای اروپایی در مدت مشابه سال قبل ۱ میلیارد و ۳۱۲ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بودند.

اما روند صادرات ایران به اتحادیه اروپا چگونه بوده است. گزارش منتشر شده نشان می‌دهد واردات اتحادیه اروپا از ایران هم در ۴ ماه نخست ۲۰۲۳ نیز ۲۲ درصد کاهش داشته است. اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه تا آوریل امسال ۲۸۲ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در ماه‌های ژانویه تا آوریل ۲۰۲۲ بالغ بر ۳۶۱ میلیون یورو اعلام شده بود.

آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران

بر اساس این گزارش آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی طی ۴ ماهه ۲۰۲۳ بوده است هرچند براساس ارزیابی‌های صورت گرفته کل مبادلات ایران و آلمان در بازه زمانی مورد بررسی کاهش ۲۰ درصدی داشته است. این کشور ۳۱ درصد از کل مبادلات اتحادیه اروپا با ایران را به خود اختصاص داده است.

کل مبادلات ایران و آلمان در ۴ ماه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۴۶۵ میلیون یورو رسیده است.

از سوی دیگر صادرات آلمان به ایران در این دوره ۲۷ درصد کاهش یافت و به ۳۷۳ میلیون یورو رسیده است. واردات آلمان از ایران در ۴ ماهه امسال نیز با کاهش ۱۴درصدی مواجه شده و به ۹۲ میلیون یورو رسیده است. آلمان در مدت مشابه سال قبل ۵۱۷ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۱۰۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

logo-samandehi