کاهش رشد اقتصای کشورهای اروپایی

مرکز آمار اروپا از رشد صفر درصدی اقتصاد ایتالیا در سه ماهه پایانی سال خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، در نخستین فصل سال ۲۰۲۰ متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۳.۶ درصد و منفی ۳.۲ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه چهارم در منطقه یورو ۳.۷ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به دسامبر در سطح منطقه یورو به طور متوسط منفی ۳.۱ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط منفی ۲.۶ درصد بوده است.

در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال متعلق به ایرلند با ۱.۲ درصد بوده است و پس از این کشور، رومانی با ۰.۳ درصد و بلغارستان با ۰.۲۷ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به فرانسه و ایتالیا بوده است که رشد منفی ۵.۳ درصدی را تجربه کرده است. رشد اسپانیا و اسلواکی نیز طی این مدت منفی ۵.۲ درصد اندازه گیری شده است.

در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماهه نخست پرتغال منفی ۳.۸ درصد، بلژیک منفی۳.۶ درصد، اتریش منفی ۲.۶ درصد، آلمان منفی ۲.۲ درصد و هلند منفی ۱.۸ درصد اندازه گیری شده است.

در بین بخش‌های مختلف، رشد مخارج نهایی مصرفی خانوارها در سطح منطقه یورو منفی ۴.۷ درصد و در سطح اتحادیه اروپا منفی ۴.۳ درصد بوده است. این رقم برای سرمایه ثابت ناخالص به ترتیب منفی ۴.۳ درصد و منفی ۳.۹ درصد و برای واردات در سطح منطقه یورو ۳.۶ درصد افزایش و در سطح اتحادیه اروپا ۳.۲ درصد کاهش بوده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است

logo-samandehi