کاهش ارزش دلار و گران شدن طلا

قیمت طلا در روز های گذشته دچار نوسنات بسیاری شده است که دلایل مختلفی داشته است. اما اکنون دلار در حال بازی کردن مهم ترین نقش در طلا و بازار سهام می باشد.

به گزارش بنکر، در روز گذشته و باز شدن بازار شاهد رشد قیمت طلا بودیم. طلا از قیمت ۱۷۷۰ دلار در پایان هفته گذشته به ۱۷۸۵ دلار  در بعد از ظهر روز گذشته رسید که یک افزایش ۱۵ دلاری را نشان می دهد. هم اکنون نیز هر انسطلا با کاهشی اندک نسبت به روز گذشته ۱۷۸۴ دلار در حال معامله است.

دلیل اصلی گرانی طلا و رشد زیاد قیمت آن در روز های اخیر را می توان نگرانی ها از افزایش آمار همه گیری ویروس کرونا دانست. پس از بالا رفتن آمار مبتلیان به این بیماری در دو هفته گذشته قیمت طلا به بالا ترین سطح خود در چند ماه گذشته رسید.

اکنون و در بازه کوتاه مدت فعلی می توان گفت که ضعف دلار در حال بازی کردن نقش اساسی در بازار طلا می باشد. ضعف دلار که به دلیل پیش بینی تورم و چاپ پول به وجود آمده است باعث شده تا قیمت طلا روندی افزایشی داشته باشد.

البته مانعی نیز در اینجا وجود دارد. ضعف دلار باعث بالا رفتن شاخص های سهام جهانی به خصوص چین شده است که این امر بر روی تقاضای طلا به عنوان پناهگاه امن تاثیر بسیاری دارد و آن را کاهش می دهد.

در حال حاضر به نظر می رسد قیمت طلا در  ۱۷۸۰ دلار پایدار شده است که می تواند منجر به پیشروی های بعدی نیز بشود.

logo-samandehi