چهارمین افت قیمتی دلار در یک هفته

روز سه‌شنبه، دلار چهارمین افت متوالی را تجربه کرد و تا ابتدای محدوده ۳ هزار و ۸۱۰ تومان پایین رفت. شاخص ارزی که پنج‌شنبه گذشته روی قیمت ۳ هزار و ۸۳۲ تومان قرار گرفته بود، از روز شنبه وارد جاده نزولی شد و تا روز دوشنبه به قیمت ۳ هزار و ۸۱۲ تومان رسید. در سومین روز هفته، قیمت دلار سه بار به نقطه ۳ هزار و ۸۱۰ تومان برخورد کرد، ولی هر بار از آن پایین‌‌تر نرفت.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، مقاومت دلار در برابر افت از نقطه ۳ هزار و ۸۱۰ تومان موجب شد بخشی از معامله‌گران عنوان کنند قیمت آن به کف رسیده است. روز سه‌شنبه قیمت دلار در مقاطعی از کف یادشده پایین‌تر رفت، ولی در نهایت روی همان نقطه ۳ هزار و ۸۱۰ تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، افت ارزش دلار در کشورهای همسایه و پایین رفتن نرخ حواله درهم دو عاملی بودند که زمینه‌ساز چهارمین افت متوالی این ارز در بازار داخلی شدند. با این وجود، دسته‌ای از افزایشی‌های بازار همچنان در برابر افت بیشتر قیمت در بازار از خود مقاومت نشان می‌دادند، امری که بیانگر آن بود که انتظارات افزایشی همچنان در بازار فعال هستند. برخلاف افت قیمت دلار، روز سه‌شنبه سکه تمام بهار آزادی در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۴ هزار تومان افت به بهای یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید. به گفته شماری از بازیگران بازار، افزایش بهای اونس تا ساعت ۳ بعدازظهر و عبور از محدوده هزار و ۲۶۰ دلار موجب شد قیمت فلز گرانبهای داخلی وارد کانال بالاتر شود. عده‌ای از معامله‌گران اعتقاد داشتند؛ درصورتی‌که قیمت دلار در روز سه‌شنبه افت نداشت، سکه توانایی رشد بیشتری داشت.

چهارمین افت
به نوشته دنیای اقتصاد،در چهارمین روز هفته، دلار نه‌تنها چهارمین افت متوالی را به ثبت رساند، بلکه در مقاطعی به محدوده ۳ هزار و ۸۰۰ تومان وارد شد. روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۸۰۹ تومان آغاز کرد که ۳ تومان پایین‌تر از روز دوشنبه بود. شکست نقطه ۳ هزار و ۸۱۰ تومانی در ابتدای روز انتظارات کاهشی را در بازار تقویت کرد، ولی در ادامه روز دلار در برابر کاهش بیشتر قیمت از خود مقاومت نشان داد و در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۸۱۰ تومان به کار خود پایان داد. این در حالی بود که در بخشی غیررسمی بازار قیمت دلار حتی تا نقطه ۳ هزار و ۸۰۵ تومانی نیز پایین رفته بود.
افت روز سه‌شنبه موجب شد دلار ۲۲ تومان از ارزش خود را در مجموع از پنج‌شنبه گذشته از دست بدهد. روز شنبه، دلار تنها ۲ تومان افت را ثبت کرد و به بهای ۳ هزار و ۸۳۰ تومان رسید. شدت افت دلار در روز یکشنبه افزایش یافت و این ارز با ۱۵ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۸۱۵ تومان رسید. روند نزولی این ارز روز دوشنبه با ۳ تومان افت و رسیدن به قیمت ۳ هزار و ۸۱۲ تومان دنبال شد. در این شرایط شماری از معامله‌گران عنوان کردند، کاهش شدت افت دلار و مقاومت آن در نقطه ۳ هزار و ۸۱۰ تومان می‌تواند نشان‌دهنده نقطه بازگشت این ارز به سوی قیمت‌های بالاتر باشد. با این حال، روز سه‌شنبه چنین اتفاقی در بازار رخ نداد و قیمت دلار به روند کاهشی خود ادامه داد. با این حال، میزان افت دلار به اندازه‌ای نبود که انتظارات افزایشی بازیگران ارزی را کم‌رنگ‌تر کند. افزایشی‌های بازار همچنان در انتظار بازگشت قیمت به سوی محدوده‌های بالاتر بودند.

logo-samandehi