چند صرافی عضو بازار متشکل هستند؟

اقتصاد نیوز: #بازار #متشکل #ارزی درحالی بناست در آستانه #عید #قربان راه‌اندازی شود که ۱۰۰ #صرافی هم‌اکنون عضو این بازار هستند.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، بازار متشکل ارزی طبق اعلام بانک مرکزی بناست در آستانه عید سعید قربان رسماً فعالیت خود را آغاز کند.

مسئولان این بازار از آمادگی کامل برای راه‌اندازی معاملات خبر می‌دهند و می‌گویند: منتظر دستور رئیس کل بانک مرکزیبرای آغاز رسمی فعالیت بازار متشکل ارزی هستیم.

کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از مدیرعامل بازار متشکل ارزی حکایت از آن دارد که تا کنون ۱۰۰ #صراف به عضویت بازار متشکل در آمده و حق عضویت ۲۵میلیونی خود را نیز واریز کرده‌اند. البته روزانه به تعداد صرافی‌هایی که تقاضای ورود به این بازار را دارند اضافه می‌شود.

گفتنی است؛ چشم‌انداز مسئولان بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی حضور ۶۰۰ صرافی در این بازار است که تا کنون فقط ۱۰۰ صرافی به عضویت در آمده‌اند.

در حال حاضر فقط بانک ملی مسئول افتتاح حساب #صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی است که احتمالاً تا روز افتتاح رسمی این بازار بانک‌های سپه و صادرات نیز اضافه خواهند شد.

سامانه اصلی این بازار به سامانه‌های بانک‌ها، صرافی‌ها و چند بخش مختلف در بانک مرکزی متصل است، به‌طوری که کوچک‌ترین ایراد می‌تواند همه فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، به همین دلیل افزایش دقت سامانه در اولویت است.

راه‌اندازی این بازار، «#تهران» را به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد کرد؛ ضمن آنکه بازار متشکل ارزی این امکان را ایجاد می‌کند که ساعت نه صبح هر روز، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود این درحالی است که نرخ ارز در بازارهای خارج از کشور حدود ساعت ۱۱ ظهر مشخص می‌شود.

همچنین، در این #سامانه، حراج ناپیوسته ارز از ساعت نه تا ۱۰ صبح برگزار می‌شود و پس از آن نیز حراج پیوسته عملیاتی خواهد شد و در نهایت بازار در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه بسته می‌شود.

همزمان با آغاز به کار بازار متشکل ارزی، نرخ ارز براساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد و در پایان هر روز نیز براساس میانگین قیمت ارز در همان روز، نرخ پایه ارز برای روز بعد تعیین می‌شود. بناست نرخ‌های معاملاتی در این بازار آن‌لاین برای اطلاع مردم نمایش داده شود.

صرافی‌های عمده فروش در بازار متشکل ارزی می‌توانند ارز خود را عرضه نمایند؛ در سایت این بازار فقط مبلغ و قیمت نمایش داده خواهد شد. #سامانه بازار به‌گونه‌ای طراحی شده است که پایین‌ترین #قیمت فروش را در بالاترین سطح نمایش قرار می‌دهد و در عین حال، بالاترین قیمت خرید را در بالاترین سطح نمایش می‌دهد، بر همین اساس قیمت‌ها به‌صورت آن‌لاین در سیستم مَچ می‌شود و کشف نرخ صورت می‌گیرد.

راهکار بانک مرکزی برای جلوگیری از ثبت نرخ‌های کاذب در این بازار تدوین آئین‌نامه معاملاتی از سوی بازیگران اصلی است؛ در آئین‌نامه به هیئت مدیره بازار متشکل اجازه داده می‌شود نرخ را براساس کلوز آخر وقت روز قبل با نوسان ۵ درصد تعیین کند.

بازیگران اصلی بازار متشکل ارزی، #صرافی‌های #مجاز، #بانک‌ها و صرافی‌های بانک‌ها هستند؛ تمام بازیگران موظف به معرفی حساب ارزی به بانک مرکزی هستند.

شکسته‌بند مدیرعامل بازار متشکل ارزی در همین ارتباط تأکید کرده است که بانک‌ها اسکناس ارز را از صرافی‌ها دریافت می‌کنند و در صورت اعلام نیاز آنها، #اسکناس را نیز برمی‌گردانند. به‌گفته شکسته‌بند، این موضوع تضمین شده و بانک‌ها موظف هستند همه نیاز صراف‌ها به #اسکناس را به‌صورت لحظه‌ای تأمین کنند.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به این که هر صراف موظف است یک حساب مبتنی بر دلار، یک حساب مبتنی بر #یورو و یک حساب مبتنی بر #ریال در بانک مورد نظرش افتتاح کند، گفت: صراف به ما وکالت می‌دهد که از حساب‌های او به‌اندازه معامله ثبت‌شده در سامانه، برداشت و به حساب طرف دوم معامله واریز کنیم.

صرافی‌هایی که در این بازار خرید و فروش عمده را انجام می‌دهند باید یک درصد بالاتر از نرخ بازار متشکل، نیازهای خُرد ارزی را براساس فهرست مصارف ۲۴گانه پوشش دهند.

از جمله اهداف بازار متشکل ارزی این است که افرادی که در این بازار فعالیت می‌کنند و مجوز نیز دارند، گرداننده اصلی بازار شوند ولی تحت نظارت و رصد دقیق بانک مرکزی! گفتنی است؛ به همین منظور بخشی از ساختمان شماره یک بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی، محل استقرار و فعالیت بازار متشکل ارزی شده است.

پیش از ایده شکل‌گیری و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، نگاه تمام بازاری‌ها به #دبی و سلیمانیه بود ولی با راه‌اندازی این بازار، بانک مرکزی بنا دارد که نقش این بازارها را در تعیین نرخ ارز به حداقل ممکن برساند.

به گزارش تسنیم، بازار متشکل ارزی با هدف شناسایی و هویت‌بخشی به بازیگران اصلی بازار ارز به‌زودی آغاز به کار خواهد کرد. ایده راه‌اندازی این بازار برگرفته از تجربه جهانی است.

تجربه جهانی نشان داده که براساس نیازهای بازار، بازیگران مداخله کرده و نیازهای ارزی را پوشش می‌دهند؛ در #ایران نیز بناست به‌زودی بازار متشکل ارزی رسماً فعالیت خود را آغاز کند؛ هیئت مدیره این بازار طبق اعلام بانک مرکزی از ماه‌ها قبل تشکیل شده و هم‌اکنون صراف‌ها در حال تکمیل اطلاعات برای عضویت در بازار متشکل ارزی هستند.

مدافعان شکل‌گیری بازار متشکل ارزی می‌گویند که این بازار برای حذف هیچ بازاری ایجاد نخواهد شد بلکه برای کشف نرخ و تضمین امنیت معاملات، اعمال نظارت بانک مرکزی و رعایت قانون در عرصه بازیگران تشکیل خواهد شد.

logo-samandehi