چشم انداز نوسان نرخ ارز در بازار سرمایه

اقتصاد نیوز: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثرات متفاوت کاهش یا افزایش #نرخ #ارز بر #بازار #سهام گفت: تعادل در بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز می‌تواند چشم انداز بازار سرمایه را تعیین کند.

به گزارش #اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا؛ مهدی کاظمی با اشاره به روند متعادل و کاهشی نرخ ارز در روزهای گذشته گفت: بازگشت ارزهای #صادراتی به #اقتصاد کشور، از میان رفتن آثار روانی منفی مناقشات سیاسی و جدال‌های #بین‌المللی و نیز تهدیدهای #ایالات متحده از جمله عواملی هستند که موجب شده تا این روزها شاهد تعادل در بازار ارز و کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم.

عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در خصوص اثرپذیری بازار سرمایه از نوسانات نرخ ارز اذعان داشت: نوسانات ارزی همواره از جمله عوامل و مولفه‌های اثرگذار بر دادوستدهای بازار سرمایه بوده و هر کاهش یا افزایش نرخ ارزی در بازار می‌تواند اثر متفاوتی بر شرکت‌ها و صنایع بازار #سهام و در نتیجه #شاخص بورس داشته باشد.

وی افزود: به طور کلی، کلیت بازار سرمایه از افزایش نرخ ارز اثر مثبت می‌پذیرد؛ چرا که از یک سو افزایش نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور اثر مثبت دارد و از سوی دیگر هر افزایش نرخ ارزی در اقتصاد ما، مساوی است با افزایش #تورم و در نتیجه ارزش ریالی دارایی‌های شرکت‌ها و بنگاه‌ها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین از این جهت نیز شاهد افزایش ارزش دارایی‌های شرکت‌ها و در نتیجه رشد قیمت سهام و شاخص در بازار سهام هستیم.

کاظمی ادامه داد: این در شرایطی است که افزایش نرخ ارز بر هزینه تمام شده شرکت‌ها نیز اثر منفی دارد و موجب کاهش سودآوری #شرکت‌ها و #صنایع می‌شود که از این منظر نیز بخشی از اثرات رشد قیمت ارز در تالار شیشه‌ای جبران می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در مقابل اما کاهش نرخ ارز نیز اثرات متفاوتی را برای بازار سهام به همراه دارد و موجب کاهش سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور می‌شود.

وی اظهار داشت: با وجود این کاهش نرخ ارز به ویژه برای آن دسته از شرکت‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج از #کشور تامین می‌کنند خبر خوبی است و کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه افزایش سودآوری را برای آنها به همراه دارد. ضمن اینکه افت نرخ ارز #هزینه تمام شده محصولات را در سایر بنگاه‌ها و صنایع کاهش می‌دهد و از این جهت نیز بازار سهام اثر متفاوت و مثبتی را خواهد گرفت.

logo-samandehi