چرا قیمت دلار کم‌نوسان است؟

در اولین روز هفته، #سکه از ابتدای کانال ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی فاصله گرفت و #دلار در #حوالی مرز ۱۲ هزار تومانی نوسانات محدودی را تجربه کرد.

به گزارش بنکر، روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۴۵ هزار تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش بهای اونس در انتهای هفته بازارهای جهانی بود که تا سطح هزار و ۴۴۰ دلار رشد کرد. معامله‌گران از این جهت افزایش بهای سکه را به اونس نسبت می‌دادند که بهای دلار دیروز نوسان خاصی نداشت و بین ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۸۰ تومان نوسان می‌کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز #دلار روی عدد ۱۱ هزار و ۹۸۰ تومان به کار خود پایان داد که ۱۰ تومان پایین‌تر از روز پنج‌شنبه بود.
چرا قیمت دلار کم‌نوسان است؟

به نوشته دنیای #اقتصاد، به گفته فعالان، عوامل متعددی در محدود شدن دامنه نوسان بازار اثرداشتند؛ عده‌ای آن را ناشی از افزایش عرضه #حواله #درهم می‌دانستند و عنوان می‌کردند خبرهایی از گشایش روابط میان #امارات و #ایران منتشر شده است که می‌تواند نشان‌دهنده گشایش کانال‌های #مالی بین دو کشور باشد. نوسانات نرخ حواله درهم برای معامله‌گران بازار داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است و به دقت هر روز روند قیمت این ارز را رصد می‌کنند. دیروز نرخ حواله درهم در مقطعی به زیر مرز ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت و همین عامل نقش مهمی در انتظارات بازیگران بازار داخلی داشت. دیروز خبری به نقل از العربی الجدید بین معامله‌گران رد و بدل می‌شد که هفته گذشته برخی مقامات اماراتی به ایران سفر کرده‌اند و هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بوده است.

برخی معامله‌گران بازار عنوان می‌کردند در‌صورتی‌که خبر یاد شده صحت داشته باشد، می‌توان انتظار کاهش دامنه نوسانات حواله درهم را داشت؛ از آن جایی که #صرافی‌ها و شرکت‌هایی در #امارات حضور دارند که در زمینه عرضه #ارز می‌توانند فعال باشند، گشایش مالی بین دو کشور می‌تواند زمینه‌ساز تقویت قدرت بازارساز برای مداخله در بازار باشد. همچنین دیروز در کانال‌های خبری معامله‌گران خبری برجسته می‌شد که ممکن است #عربستان رویه خود را نسبت به #ایران تغییر دهد.

هر قدر تنش‌های منطقه‌ای افت کند، انتظارات بازیگران ارز در بازار داخلی را نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.  در‌حالی‌که عده‌ای تغییر جریانات منطقه‌ای را در کاهش دامنه نوسانات بازار موثر می‌دانستند، گروه دیگری باور داشتند، معامله‌گران از آن هراس دارند که با آغاز به کار #بازار #متشکل #ارزی قیمت دچار افت بیشتری شود، در نتیجه در شرایط فعلی ترجیح می‌دهند با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند. همزمان شماری از معامله‌گران تصور می‌کنند، محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی کف قیمت دلار است، در نتیجه تمایل زیادی به فروش در آستانه این مرز قیمتی از خود نشان نمی‌دهند. به این ترتیب، عقب‌نشینی خریداران و عدم‌تمایل فروشندگان به فروش ارز در محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی موجب شده است که نوسانات در بازار ارز محدودتر شود.

از‌آن‌سو عده دیگری از فعالان، قیمت‌گذاری مناسب بازارساز را عاملی دانستند که به کاهش نوسانات بازار کمک کرده است. در روزهای اخیر بازارساز قیمت صرافی‌های بانکی را در فاصله نزدیکی از بازار آزاد تنظیم کرده است و همین عامل موجب شده است که بازیگران آربیتراژی در بازار حاضر نشوند. دیروز تا حدود ساعت ۴ بعدازظهر قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی ۱۲ هزار تومان بود که اختلاف ۲۰ تومانی با قیمت آن در بازار آزاد داشت.

هر زمان فاصله قیمت #صرافی‌های بانکی با بازار آزاد بیشتر می‌شود، دلالان و معامله‌گران فردایی فعالیت خود را افزایش می‌دهند و زمینه‌ساز ورود تقاضای کاذب به بازار می‌شوند. عده‌ای از معامله‌گران باور دارند بازارساز در روزهای اخیر بیشتر به‌دنبال آن است که دامنه نوسانات بازار را محدود کند و به‌دنبال آن نیست که قیمت را بی‌محابا به سطوح پایین‌تر هدایت کند.

به گفته برخی فعالان، وقتی بازارساز چنین سیاستی را دنبال می‌کند، به‌تدریج نوسان‌گیران از بازار خارج می‌شوند؛ چراکه بودن در یک بازار کم‌نوسان برای آنها سودی ندارد.  البته همچنان عده‌ای از فعالان، گشایش‌های ارزی و افزایش عرضه #حواله درهم را عامل اصلی افت #نوسانات #بازار می‌دانند. از نظر آنها، به‌دلیل همین افزایش عرضه است که نوسان‌گیران نیز تمایلی برای حضور در بازار از خود نشان نمی‌دهند.

logo-samandehi