چرا سکه از دلار پیش افتاد؟

قیمت #دلار در مقایسه با انتهای هفته گذشته ۱۵۰ تومان افزایش را به ثبت رسانده است؛ این در حالی است که #سکه رشد بسیار بیشتری را تجربه کرده است.

به گزارش بنکر، فلز گرانبهای داخلی در این بازه زمانی،‌۱۲۰ هزار تومان رشد را تجربه کرده و با عبور از مرز ۵ میلیون تومانی به بالاترین سطح قیمتی ۱۷روز اخیر رسیده است. پیش‌تر «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی به بررسی عواملی پرداخته بود که منجر به سبقت گرفتن سکه از #دلار شده‌اند و به نظر می‌رسد این عوامل همچنان در بازار وجود دارند. فعالان بازارها۴ دلیل مهم را برای سبقت سکه از دلار مطرح کرده بودند؛ اولین دلیل که بر آن تاکید زیادی می‌شود، نفوذ بازارساز ارزی و مقابله فعالانه او با نوسان‌گیران است، حال آنکه در بازار سکه چنین امکانی از نگاه فعالان وجود ندارد.

در واقع در بازار ارز، بانک مرکزی از طریق صرافی‌های منتخب سمت عرضه ارز را به خوبی تقویت می‌کند و از این طریق می‌تواند در برابر رفتارهای سفته بازانه واکنش مناسب از خود نشان دهد.  گروه دیگری معتقد بودند، نوسانات افزایشی #طلای جهانی سرعت رشد قیمت سکه در بازار داخلی را بالا برده است. طلای جهانی در نزدیکی بالاترین قیمت ۷ سال اخیر در حال نوسان است و در صورتی که به بالای مرز هزار و ۶۰۰ دلاری برود، انتظارات معامله‌گران بازار داخلی را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دسته سوم به این نکته اشاره داشته‌اند که حساسیت کمتری نسبت به معاملات سکه وجود دارد و این موضوع موجب می‌شود خریداران بزرگ به این فلز گرانبها نسبت به دلار تمایل بیشتری داشته باشند. آنها حتی عنوان می‌کنند سکه به واسطه ارزش مصرفی طلای آن بعضا برای قاچاق به کشورهای همسایه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع به نظر می‌رسد تمایل معامله‌گران بزرگ به خرید سکه در مقایسه با دلار بیشتر شده است. البته به نظر می‌رسد بیشتر بازیگران بزرگ همچنان تمایل بیشتری دارند که سرمایه خود را در #بازار #سهام قرار دهند.  در این میان، دسته چهارمی نیز در بازار حضور داشتند که معتقدند افزایش قیمت سکه طبیعی است و حتی با در نظر گرفتن حباب آن، این فلز گرانبها امکان رشد بیشتری را نیز داشته است. در واقع این گروه باور دارند #سکه ظرفیت درونی افزایش قیمت را به واسطه حباب خود دارد و هر زمان که کوچک‌ترین تحریک قیمتی ایجاد می‌شود، نسبت به دلار از خود واکنش هیجانی بیشتری نشان می‌دهد.

logo-samandehi