چرا سکه ارزان‌ نشد؟

به گفته نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اینکه در بازارهای جهانی نرخ اونس جهانی در طول هفته بیش از ۱۰۰ دلار کاهش داشته اما به دلیل صعودی پیش‌رفتن نرخ ارز در داخل کشور قیمت‌ها در بازار سکه و طلا آن‌طور که انتظار می‌رفت، کاهش پیدا نکرده است.

به گزارش بنکر، مسعود یزدانی درباره وضع یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی به ایسنا اظهار کرد: «با توجه به اینکه  قیمت اونس جهانی در پایان هفته نسبت به اوایل هفته کاهش قابل توجهی داشته اما تغییرات عجیبی به لحاظ قیمت در سکه و طلا ایجاد نکرده است. این در حالی است که انتظار می‌رفت تغییرات بسیار بیشتری در بازار سکه و طلای داخلی ایجاد شود.»

به گفته  او در حال حاضر بازار سکه و طلا بازاری آرام و از بابت مصرف کم‌تقاضاست و فقط سفته‌بازی‌ها و مشارکت در بورس‌ دیده می‌شود. بازار ما باید به شکلی باشد که فروش مصنوعات رواج داشته باشد اما در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و میزان معاملات مصنوعات طلا بسیار کاهش یافته است. این سفته‌بازی‌ها و بورس‌بازی‌ها اجازه نمی‌دهند که تغییرات محسوسی در قیمت سکه ایجاد شود؛ ضمن اینکه حباب ۷۰۰‌هزار تومانی برای هر قطعه سکه نشان می‌دهد که بازار ناسالم است.

logo-samandehi