چرایی گرانی نرخ دلار

دلار در بهار ۹۶ نوسانات محدودی داشته‌ ولی در شروع فصل دوم تا نزدیکی مرز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان رشد کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد فضای بازار با شروع تابستان تغییر کرده و دگرگونی فضا در بخشی از نوسانات قیمت نمایش یافته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،در سه ماه ابتدایی سال، به‌واسطه چشم‌انداز مثبت معامله‌گران، دلار گرایش بیشتری به نوسان در کف قیمتی داشت؛ ولی در حال حاضر، مسایلی مانند بحث کاهش نرخ سود بانکی و وضعیت بازار پول، این ارز را متمایل به حرکت به‌سوی سطوح مقاومتی کرده است.
ورود تقاضای جدید به بازار موضوع دومی است که قیمت را در تیرماه تحریک کرده است. عبور از انتخابات ریاست‌جمهوری در کنار گذر از ماه مبارک رمضان موجب شده که عوامل محدودکننده تقاضا از بازار خارج و انتظارات احتیاطی کاملا تعدیل شود. در کنار اینها، چهار عامل دیگر نیز در تشدید فضایی که منجر به رسیدن دلار به سقف قیمت ۱۰۰ روزه شده، نقش داشتند. رشد نرخ حواله درهم، بالا رفتن ارزش دلار در ترکیه، افزایش تقاضای معامله‌گران سکه به‌واسطه افت اونس و تحرکات معاملات فردایی، این چهار عامل تحریک‌کننده بودند. در مجموع ناظران روند میان‌مدت بازار را به جنس انتظارات و شدت حضور بازارساز گره می‌زنند.
روز چهارشنبه هفته گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت سه هزار و ۷۸۲ تومان آغاز کرد که کاهشی یک تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز سه‌شنبه داشت. با وجود شروع کاهشی، در ادامه روز شاخص ارزی راه متفاوتی را انتخاب کرد و در مسیر صعودی قرار گرفت. درحالی‌که قیمت دلار ساعت سه بعدازظهر به انتهای محدوده سه هزار و ۷۸۰ تومان رسیده بود، بهای آن در معاملات فردایی نقطه سه هزار و ۷۹۰ تومان را شکست.
به گفته فعالان، در پنجمین روز هفته گذشته، ارزش دلار در معاملات فردایی حتی تا نقطه سه هزار و ۷۹۴ تومان بالا رفت و در تمام مقاطع روز قیمت این ارز در این معاملات بیشتر از نرخ آن در معاملات نقدی بود. به گفته فعالان، معامله‌گران فردایی تلاش زیادی داشتند که با تحرکات خود بهای دلار را در معاملات نقدی از محدوده سه هزار و ۷۹۰ تومان عبور دهند‌ ولی این اتفاق تا ساعت سه بعدازظهر رخ نداد.

اضلاع رشد دلار
یکی از مهم‌ترین عواملی که دلار را به مرز سه هزار و ۸۰۰ تومانی نزدیک کرد، افزایش نرخ حواله درهم بود. برخی معامله‌گران ارزی باور داشتند با قرار گرفتن درهم در محدوده قیمتی هزار و ۴۰ تومان، ارزش دلار در بازار داخلی توان رشد به بالای سه هزار و ۸۰۰ تومان را داشت. نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم‌ دارند و افزایش یکی منجر به رشد دیگری می‌شود.
به نوشته جهان صنعت،در کنار این، چهارشنبه هفته گذشته بخشی از بازیگران ارزی عنوان می‌کردند که ارزش دلار در ترکیه بالا رفت. این موضوع انتظاری را ایجاد می‌کرد که ارز از بازار ارزان‌تر تهران به سوی کشور همسایه سرازیر شود. همچنین برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند‌ سکه‌بازان به‌دلیل پایین بودن بهای اونس و زندانی شدن در محدوده هزار و ۲۲۰ دلار وارد بازار ارز شدند. هدف آنها آن بود که با بالا آوردن قیمت دلار از کاهش بیشتر قیمت سکه جلوگیری کنند.
نزدیک شدن دلار به محدوده سه هزار و ۷۹۰‌ تومان انتظارات افزایشی معامله‌گران را بیش از پیش افزایش داده است. به باور آنها، با آغاز تابستان موتور افزایشی قیمت دلار روشن شده و همین موضوع زمینه‌ساز ورود این ارز به محدوده سه هزار و ۷۸۰ تومان بوده است. در این میان، آنها اعتقاد داشتند، افزایش تقاضای فنی و ورود بیشتر تقاضای مسافرتی و تجاری منجر به رشد بیشتر قیمت دلار خواهد شد. این در حالی است که عده دیگری فضای بازار را عادی دانستند و عنوان کردند، مدیریت بازارساز مانع از افزایش دامنه نوسانات خواهد شد.

logo-samandehi