چرایی ریزش قیمت سکه

*آیت محمدولی/ رییس اتحادیه طلا و جواهر

ریزش شدید قیمت‌ها در بازار طلا و سکه تحت تاثیر دو عامل کاهش قیمت ارز و سقوط اونس جهانی #طلا اتفاق افتاده است. طلای جهانی که تحت تاثیر نگرانی‌ها از شیوع #ویروس_کرونا روند رو به رشدی به خود گرفته بود، روز جمعه کاهش ارزش صد دلاری را تجربه کرد و از ۱۶۸۰ دلار به ۱۵۸۰ دلار رسید.

سقوط اونس جهانی طلا بعد از آن اتفاق می‌افتد که خوش‌بینی‌ها نسبت به کنترل اپیدمی کرونا بیشتر شده است. در عین حال ریزش شدید قیمت ارز در بازارهای داخلی نیز که همزمان با سقوط بهای طلای جهانی اتفاق افتاده تغییر جهت بازار طلا و سکه را ممکن کرده است.

پیش از این و به دلیل افزایش نگرانی‌ها نسبت به بازگشت ایران به لیست سیاه FATF، نوسانات قیمتی در این دو بازار رو به افزایش گذاشته بود. با این حال به نظر می‌رسد سیر صعودی قیمت‌ها طی یک هفته گذشته تنها نتیجه جو روانی حاکم بوده و نمی‌تواند بر مبنای تقاضای واقعی بازار باشد. از همین رو بازارساز توانسته مدیریت و کنترل قیمت‌ها در بازار را در دست گیرد و بازار را به مسیر حقیقی و قبلی خود بازگرداند.

اما از آنجا که عوامل مختلفی همچون معرفی ایران به عنوان کشورهای غیرهمکار در FATF، نگرانی نسبت به آینده بازارهای اقتصادی، افزایش حضور دلالان در بازار، افزایش نقدینگی و شیوع ویروس کرونا در جهان بر نوسانات قیمتی بازار طلا و سکه تاثیرگذار بوده‌اند، سیاستگذار باید با کنترل و مدیریت درست بازار، مانع از افزایش مجدد قیمت‌ها شود.

logo-samandehi