پیش بینی معامله گران بازار ارز ایران برخی از معامله‌گران باور داشتند

سقوط قیمت‌ها در انتهای هفته به ابتدای هفته جاری نیز سرایت خواهد کرد و #بازارها از این پس وارد فاز نزولی خواهند شد.

به گزارش بنکر، در مقابل دسته دیگری در بازار حضور داشتند که معتقد بودند مهم ترین مساله‌ای که در هفته جاری وجود دارد، نقطه‌ای است که به‌عنوان کف برای #بازار شناخته می‌شود. در میان کاهشی‌ها دو نگاه متفاوت در مورد کف احتمالی قیمت وجود داشت.
عده‌ای باور داشتند، بازار در شرایط فعلی به ابتدای کانال ۱۳ هزار تومانی می‌خورد و پس از آن طی یک فرآیند تدریجی به سوی کانال ۱۲ هزار تومانی حرکت خواهد کرد. در واقع تصور این دسته این بود که کف کوتاه مدت قیمت #دلار ۱۳ هزار تومان است و انتظار نداشتند که این ارز در هفته جاری از این قیمت پایین تر برود. البته آنها انتظار افزایشی خاصی را نیز برای #دلار نداشتند و باور داشتند #بازار برای یک مدت در یک دامنه محدود زندانی خواهد شد و پس از آن به آرامی به کانال ۱۲ هزار تومان خواهد رفت.

در مقابل، گروه دیگری از کاهشی‌ها انتظار افت بیشتر و با سرعت بالاتر قیمت‌ها را دارند. از نظر آنها، ب#ازار #ارز از مقاطع سخت و دشوار خود عبور کرده است و از این پس از آن جایی که خبری نمی‌تواند بازارها را نوسانی کند، معامله‌گران تمایل بیشتری به فروش ارز از خود نشان خواهند داد. به باور آنها، هم تقاضای فصلی آذر و ابتدای ژانویه از بازار خارج شده و هم ریسک #جنگ کاهش پیدا کرده است.
در نتیجه طبیعی است که معامله‌گران بیشتر موقعیت فروش به خود بگیرند. در مقابل این دیدگاه‌ها، معامله‌گران افزایشی نیز در بازار وجود دارند که معتقدند دلار در بهمن ماه نیز می‌تواند به افزایش خود ادامه دهد و به‌رغم سقوط قیمت‌ها در انتهای هفته ریسک‌هایی در مقابل بازار ارز وجود دارد.
یکی از ریسک‌هایی که این عده‌ای از افزایشی‌ها بر آن تاکید دارند، عدم تصویب لوایح مربوط به FATF است. از نظر آنها، رفتن #ایران به لیست سیاه FATF می‌تواند انتظارات معامله‌گران را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

در این میان، برخی کارشناسان نیز به تحقق درآمدهایی که در بودجه برای دولت پیش‌بینی شده است، خوشبین نیستند و معتقدند این موضوع نیز می‌تواند بر انتظارات معامله‌گران #دلار بازار موثر باشد. عامل دیگری که برخی از آنها بر آن تاکید دارند نزدیک شدن به تعطیلات چینی است؛ از نظر آنها پیش از این تعطیلات تقاضا برای #خرید ارز افزایش خواهد یافت.
با این اوصاف می‌توان گفت هر چند انتظارات برای شوک‌های قیمتی پایین آمده است، ولی همچنان نگاه‌های متناقضی در بازار وجود دارد که پیش‌بینی آینده قیمت‌ها را دشوار می‌کند.

logo-samandehi