پیش بینی بورس در صورت توافق برجام

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، بورس تهران این روزها در میانه معاملات آخرین ماه سال، شادابی و طراوت روزهای ابتدایی اسفند را ندارد. پیکار و نبرد دو گروه اصلی بازیگران بازار سهام یعنی خریداران و فروشندگان در پهنه معاملات بورس تهران همچنان جاری و ساری است. معاملات دیروز با چیرگی و کامیابی سمت عرضه در نمادهای بزرگ بازار به اتمام رسید ‌و جریان نیرومند عرضه در چرخه دادوستدهای بازار سهام در روز دوشنبه، خریداران را در سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز مقهور قدرت خود کردند. در کوچک‌ترهای بازار اما قضیه کمی متفاوت بود و رشد اندک نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن که چهره و رخسار کلیت بازار را به نحو مطلوبی نمایش می‌دهد، تاییدی بر این مدعا است.

واگرایی در نماگرهای بازار

در اثنای مبادلات دیروز بورس اوراق‌بهادار تهران، فشار عرضه در نمادهای بزرگ و با ارزش بازار بالا سبب شد تا نماگر اصلی تالار شیشه‌ای سرخپوش شود و با افت ۱۰‌هزار‌واحدی همراه شود که این رقم معادل نزول ۵۷/ ۰‌واحد‌ درصدی شاخص مذکور است. به‌این‌ترتیب دماسنج اصلی بازار سهام از کانال یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزار‌واحدی دوری گزید و باید در روزهای آتی بخت و اقبال خود را برای تسخیر مجدد این ابرکانال آزمایش و امتحان کند. نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان کلیه نمادهای بازار است، در جریان معاملات دیروز با افزایش اندک ۱۳/ ۰واحد‌درصدی مواجه شد.

چرخش پول به سمت کوچک‌ترها

تباین و واگرایی در جهت دو نماگر اصلی بازار سهام در روز گذشته گویای این نکته است که جریان پول در صحنه معاملات بورس تهران به‌دقت در حال رصد اوضاع و رویدادهای پیرامون بازار سهام است و پس از چندی که تب داغ پول به‌خوبی نمود خود را در سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ بازار نشان می‌داد، اکنون نقدینگی به سمت سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک‌تر بازار روانه شده‌است، یعنی با اینکه همچنان در کلیت بورس تهران شاهد عقب‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی خریداران از گردونه معاملات سهام هستیم، اما چرخش پول درمیان صنایع بورس تهران به‌صورت آشکارا قابل‌ردیابی و پیگیری است و این روزها جریان پول از سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و صنایع بزرگ و شاخص‌ساز راهی گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر می‌شود.
این موضوع گواهی بر این نکته است که معامله‌گران این روزهای بورس تهران با نکته‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی و تیزنگری رشد یا افت سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را رصد می‌کنند، چون در معاملات ماه اسفند، شاخص‌کل تا پایان دادوستدهای دیروز، بازدهی ۱/ ۱۷‌درصدی را به‌ثبت رسانده بود و نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز رشد ۸/ ۱۲ را در این ماه تجربه کرده بود. این موضوع حاکی از آن است که در جریان روند صعودی که اخیرا در بازار سرمایه حادث شد، سهام شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز و بزرگ بازار با استقبال بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری نسبت به نمادهای کوچک‌تر بازار رو‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شدند و نتیجتا اینکه می‌توان این عامل را به‌عنوان یکی از دلایلی تلقی کرد که سبب‌شده تا پول سمت و سوی خود را به سمت نمادهای کوچک بازار متمایل کند.

logo-samandehi