پیش بینی بلند مدت قیمت طلا

در هفته های اخیر پیش بینی های بلند مدت زیادی برای قیمت طلا منتشر شد. الان با افزایش قیمت طلا این پیش بینی ها در حال گرفتن یک رنگ بوی تازه به خود می باشند. در ادامه می خواهیم چهار مورد از آن ها را بررسی کنیم.

به گزارش بنکر، قیمت طلا با افزایش حدودا ۸ دلاری به بالاترین میزان خود در مدت اخیر رسیده و باعث شده است تا پیش بینی های بلند مدت طلا واقعی تر شوند.

قیمت طلا افزایش خود را از چند ماه پیش و با شیوع بیماری کووید-۱۹ آغاز کرد و تبدیل به پناهگاه امن و بهشت سرمایه گذاران شد. اکنون نیز موج دوم شیوع ویروس کرونا، افزایش آمار مبتلایان به این بیماری و نگرانی ها از وضعیت اقتصادی، سیسات های پولی و بانکی و تورم قریب الوقوع باعث شد تا قیمت طلا سطوح جدیدی را فتح کرده و همچنان به رشد خود ادامه دهد.

حال وقت آن رسیده است که درباره پیش بینی های موجود حرف بزنیم. اولین مورد از پیش بینی ها که می توان گفت معتبر ترین آن ها نیز است پیش بینی مربوط به بانک ساکس می باشد. طبق پیش بینی این بانک طلا طی دوازده ماه آینده به قیمت ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید که یک رکورد بی سابقه نیز به حساب می آید.

پیش بینی دیگر ۳۰۰۰ دلاری شدن طلا در سال آینده را بررسی کرده بود و دلیل آن را ایجاد شدن تورم در اقتصاد های بزرگ مانند ایالات متحده آمریکا می دانست.

پیش بینی سوم توسط یک کارشناس اقتصادی انجام شده بود که وی با بررسی شرایط اقتصادی و حجم ذخیره بانک مرکزی آمریکا و مقایسه آن با بحران مالی سال ۲۰۰۸ یعنی بحران وال استریت نتیجه گرفته بود که قیمت طلا تا پایان سال آینده به ۴۰۰۰ دلار خواهد رسید.

پیش بینی آخر نیز توسط عده ای دیگر از کارشناسان بازار طلا صورت گرفته است که معتقدند طلا در حال حاضر روندی صعودی خواهد داشت و تا میانه سال میلادی آینده تا ۱۹۵۰ دلار رشد خواهد کرد اما پس از آن شروع به کاهش کرده و ارزان خواهد شد.

logo-samandehi