پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال

کارگر آنلاین: یک کارشناس بازارهای مالی با بیان اینکه تصورم این است که افزایش قیمت دلار در محدوده #نرخ #تورم خواهد بود و این محتمل‌ترین سناریو برای ارز تا پایان سال است؛ گفت: برای سال ۹۹ مهمترین عامل موثر بر افزایش نرخ ارز را کسری بودجه دولت می‌دانم. برای سال ۹۹ جابه‌جایی جدی قیمت و جهش نرخ را برای دلار متصور نیستم.

هفته گذشته شاهد ثبات در بازار ارز بودیم و #قیمت_دلار کم نوسان ظاهر شد. در دوره مذکور #قیمت #دلار نسبت به بازارهای دیگر کمترین افزایش قیمت و معادل ۰٫۶ درصد را داشت. اما آیا این آرامش حاکم بر بازار ارز ادامه‌دار خواهد بود؟

میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی گفت: در میان مدت ما انتظار افزایش قیمت جدی در #دلار را نداریم و به نظر می‌رسد بانک مرکزی کنترل وضعیت #بازار را در دست گرفته است.

وی ادامه داد: برای دلار یک سری عوامل داریم که طرف تقاضا را تحریک می‌کند و از سوی دیگر طرف عرضه را نیز محدود می‌کند و در این میان کسری بودجه دولت را داریم که بخش قابل توجهی از آن از طریق بازار سرمایه در حال تامین است. اگر کسری باقی بماند و دولت مجبور به استقراض شود، موجب افزایش نقدینگی و تحریک طرف تقاضای ارز و به تبع آن افزایش قیمت دلار می‌شود.

رادپور اضافه کرد: از طرفی سمت عرضه ارز نیز که در درجه اول به علت تحریم‌ها و بعد به دلیل کاهش قیمت حامل‌های انرژی مانند نفت و مشتقات آن و کانی‌های فلزی تحت فشار است منابع ارزی ما را محدود کرده است. از سوی دیگر به موجب ویروس کرونا رکودی که دنیا به وجود آمده تقاضا را نیز کاهش داده است.

رادپور گفت: در حاضر کشور تورمی بالای ۲۰ درصد را در پیش دارد و نباید انتظار داشته باشیم که قیمت در بازار ارز ثابت بماند.
این کارشناس عنوان کرد: در جهت تعدیل نرخ ارز، بازی‌ای شبیه به نرخ تورم پیش رو داریم که بازار ارز به سمت آن در حال حرکت بوده و دیگر از سیاست‌های جهشی دست برداشته شده که اقدام بسیار موثر و مطلوبی است. همانطور که نرخ دلار نیمایی به نرخ دلار بازار آزاد نزدیک شده، خود به ثبات بازار ارز کمک کرده است.

وی در ادامه اضافه کرد: در حاضر کشور تورمی بالای ۲۰ درصد را در پیش دارد و نباید انتظار داشته باشیم که قیمت در بازار ارز ثابت بماند. پیش از این در مجلس یک مصوبه را تصویب کردند و به بانک مرکزی اجازه دادند که قیمت ارز را متناسب با تورم تعدیل کند، به نظر می‌رسد بانک مرکزی این مصوبه را بالاخره در دستور کار خود قرار داده و این خبر خوشنود کننده‌ای است.

رادپور با اشاره به پیش‌بینی قیمت دلار تا پایان سال گفت: من تصورم این است که افزایش قیمت دلار در محدوده نرخ تورم خواهد بود و این محتمل‌ترین سناریو برای ارز تا پایان سال است. برای سال ۹۹ مهمترین عامل موثر بر افزایش نرخ #ارز را کسری بودجه دولت می‌دانم. برای سال ۹۹ جابه‌جایی جدی قیمت و جهش نرخ را برای دلار متصور نیستم.

logo-samandehi