پیش‌بینی یک کارشناس از مسیر جدید بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، این روزها حال بازار سرمایه ناخوش است، به خصوص پس از سنگین‌ترین ریزشی که در روز یک‌شنبه گذشته در بورس رقم خورد و حالا به نوعی، از قهر حقیقی‌ها با بازار سخن به میان می‌آید.

در این فضا، حالا خبر آمده که دولت تصمیم به افزایش نرخ سود بانکی گرفته و احتمالا این تصمیم، تاثیراتی روی بازار خواهد داشت. براساس تصمیم جدید بانک مرکزی، نرخ سود تسهیلات بانکی ۲۳ درصد و نرخ سود سپرده‌های بانکی سه ساله ۲۲.۵ درصد شد.

آخرین اصلاحات سود بانکی به سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۹ برمی‌گردد و با اینکه تاکنون تغییری نکرده، اما برخی از بانک‌ها بدون مجوز بانک مرکزی نسبت به افزایش سود بانکی اقدام کردند که با واکنش بانک مرکزی مواجه شد و با ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی در شهریورماه، علاوه بر تاکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها به نرخ سود مصوب ۱۸ درصدی، به مدیران بانک‌های متخلف هشدار داد که در صورت ادامه پرداخت سودهای بیشتر، آنها را به هیات انتظامی بانک‌ها معرفی می‌کند.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که نرخ سود بانکی یکی از مهم‌ترین موارد تاثیرگذار روی بورس است؛ چراکه بانک‌ها یک بازار بدون ریسک برای کسب سود هستند و افزایش سود باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران دیگر سرمایه خود به بورس نیاورند و سرمایه خود در بانک و با سود بیشتری سرمایه‌گذاری کنند.

در این شرایط و با توجه به تصمیمات جدید بانک مرکزی در رابطه با نرخ سود بانکی، این سوال مطرح است که‌ بازار سرمایه به چه سمتی خواهد رفت؟

نرخ سود بانکی کمتر از انتظار سهامداران بالا رفت

در همین خصوص، مجید عبدالحمیدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش گه وضعیت بورس را با توجه به سیاسیت‌های جدید بانک مرکزی و افزایش نرخ سود چطور ارزیابی می‌کنید؟ می‌گوید: نرخ سود بین بانکی یک ابزار مهم اقتصادی محسوب می‌شود که بانک مرکزی برای سیاست. گذاری‌های پولی خود از این ابزار برای کنترل و کاهش سرعت رشد تورم در میان مدت استفاده می‌کند.

وی می‌افزاید: افزایش و یا کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اثرات عدیده‌ای بر جریان اقتصادی کشور داشته باشد. بازار بورس و اوراق بهادار نیز از تاثیرات این ابزار پولی بی‌بهره نیست.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان می‌کند: در شرایط عادی که بازار بورس نسبت به تورم فاصله زیادی نداشت، می‌توان گفت که این کار باعث تاثیر شدیدی بر بازار بورس و سهام دارد، چراکه کاهش رشد اقتصادی منجر به کاهش رشد سودآوری و در نتیجه قیمت‌های پایین‌تر سهام می‌شود. از طرفی افزایش نرخ بهره باعث می‌شود سرمایه‌داران، دارایی‌های خود را به بانک منتقل کنند تا از این طریق سود بیشتری دریافت کنند و این باعث کاهش نقدینگی در بورس و رکود بازار سهام می‌شود.

عبدالحمیدی ادامه می‌دهد: اما افزایش نرخ بهره برای بازار ما در این شرایط زیاد تاثیری نخواهد گذاشت، چون افزایش به مراتب پایین از انتظارات فعالان بازار سرمایه بوده و اتفاقا می‌تواند خیال بازار رو برای رقم‌های بالاتر راحت کند و به زودی این افزایش فراموش شود.

وی متذکر می‌شود: در هر صورت به عقیده من افزایش نرخ سود هنوز هم به اندازه سودهای جذاب بدون ریسک بعضی از صندوق‌های درآمد ثابت موجود در بازار نیست.

logo-samandehi