پیشبینی بازار سکه و دلار تا پایان پاییز

در بازارهای جهانی، دلار سیر نزولی گرفته است؛ ولی روند این ارز در بازار داخلی تا انتهای پاییز تا حد زیادی به رفتار معامله‌گران در مرز ۲۶ هزار تومانی بستگی دارد؛‌ درصورتی‌که دلار از مرز یادشده عبور کند، سناریوهای افزایشی فعال خواهد شد که سقف بالای ۲۷ هزار تومان را هدف گرفته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، درصورتی‌که بازار پشت خط یادشده باقی بماند، دو سناریوی ثبات یا ریزش قیمت فعال می‌شود. فعالان تصور می‌کنند کف محکم تا یلدا کانال ۲۴ هزار تومانی خواهد بود. تسویه دلاری شرکت‌ها در مقابل کاهش تنش‌های سیاسی دو عامل متناقض در روند آینده بازار خواهند بود.

وضعیت بازار ارز و سکه تا پایان پاییز به چه صورت خواهد بود؟ آیا یک‌بار دیگر نوسانات پردامنه مهرماهی به بازار حمله خواهند کرد یا ثبات نسبی توام با کاهش قیمت باز‌هم ادامه خواهد یافت؟ شانزدهمین روز آذرماه حکایت از احتمال رشد بیشتر قیمت‌ها داشت. سکه در این روز با ۳۵۰ هزار تومان افزایش از مرز ۱۲میلیون تومانی عبور کرد و به بهای ۱۲‌میلیون و ۲۵۰هزار تومان رسید. در همین روز، دلار با ۱۵۰ تومان رشد روی محدوده ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت. با این حال، بسیاری از معامله‌گران باور داشتند، اتفاق تعیین‌کننده‌ای در بازار روز گذشته رخ نداد. به نظر می‌رسد،‌ روند بازار تا یلدا را باید در چارچوب عوامل کلی‌تری طبقه‌بندی کرد. به‌طور کلی سه دیدگاه در مورد روند بازار تا یلدا وجود دارد: عده‌ای اعتقاد دارند سکه و دلار تا ابتدای زمستان نوسان خاصی نخواهند داشت و در محتمل‌ترین حالت در دامنه‌هایی حرکت خواهند کرد که در یک ماه گذشته در آنها نوسان کرده‌اند. دسته دیگری از معامله‌گران معتقدند، بازار فاز کاهشی خود را پشت‌سر گذاشته ‌و اکنون در مسیر افزایشی قرار گرفته است و نیازمند شناختن سقف‌های قیمتی خود است.

به باور آنها، سکه در صورت عبور از محدوده مقاومتی ۱۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، توان رشد تا ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را نیز خواهد داشت و دلار در صورتی‌که بالای مرز ۲۶ هزار تومانی باقی بماند، هدف ۲۷هزار و ۲۰۰ تومانی را نشانه خواهد گرفت. دسته سومی از معامله‌گران در بازار وجود دارند که به ثبات یا افزایش قیمت‌ها اعتقادی ندارند و عنوان می‌کنند بازار تا ابتدای دی ماه کف‌های جدیدتری را به ثبت خواهد رساند. پشتوانه این گروه بیشتر به این متغیر بازمی‌گردد که با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پایان فشار حداکثری، دیگر تقاضای احتیاطی تمایلی برای ورود به بازارهای پرریسک سکه و ارز نخواهد داشت و در نتیجه به مرور باید شاهد نرخ‌های پایین‌تر در بازار بود. از نگاه آنها، افزایش هفته دوم آذرماه و روزهای ابتدایی هفته‌جاری،‌ بیشتر ناشی از تلاش عده‌ای از معامله‌گران برای جبران ضررهای پیشین خود بوده است. در واقع کسانی که در نرخ‌های بالاتر اقدام به خرید ارز و سکه کرده بودند، از پایین‌آمدن قیمت‌ها دچار ضرر زیادی شده و سعی کرده‌اند با تحرک خود و بالا آوردن قیمت‌ها در روزهای نیمه تعطیل،‌ بخشی از ضرر خود را جبران کنند. دسته سوم اعتقاد دارند، بازار توانایی این را ندارد که به‌صورت میان‌مدت در جاده افزایشی حرکت کند و هر افزایشی هم با کاهش شدیدتر قیمت جبران خواهد شد.

logo-samandehi