پوند در کمترین سطح سه هفته اخیر

احتمال خروج سخت #انگلیس از #اتحادیه #اروپا باعث ریزش #ارز انگلیسی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، در معاملات روز سه شنبه بازارهای ارز، پوند بار دیگر تحت تاثیر وقایع برگزیت قرار گرفت و به کمترین سطح خود در طول سه هفته اخیر رسید. پوند که پیش از این نیز حدود دو درصد ارزش خود در برابر #دلار را از دست داده بود امروز بار دیگر ۰.۶ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۱.۲۹۴۲ دلار رسید تا بیش از پیش از کانال ۱.۳۲ دلاری که در ابتدای هفته گذشته بدان دست یافته بود فاصله گیرد.

ارزش پوند پس از آن با ریزش متوالی مواجه شده است که برخی از خبرگزاری‌ها و نشریه های انگلیسی به نقل از منابع آگاه از دولت گزارش داده اند که بوریس جانسون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار به دنبال پیروزی قاطع خود در برابر حزب کارگر می‌خواهد موضع سرسختانه تری در قبال اتحادیه اروپا اتخاذ کند و این مساله باعث نگرانی از احتمال خروج سخت #انگلیس از #اتحادیه اروپا شده است.

پیش‌تر مجلس انگلیس با اکثریت آرا به خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یکم ژانویه سال‌اینده ( ۳۷ روز دیگر) رای داده بود. پیش از آن دولت سه مرتبه با مخالفت مجلس در کسب رای موافق با توافق خروج مواجه شده بود. از سوی دیگر مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس نیز پست خود را ترک کرده و آن را به یکی از معاونین سابق خود سپرده است. کارنی یکی از مخالفین سرسخت خروج #انگلیس از اتحادیه اروپا بود و رفتنش از بانک مرکزی نگرانی معامله گران نسبت به احتمال خروج بدون توافق یا همراه با دوره گذار طولانی را بیشتر کرده است.

استفان گالو، استراتژیست ارزی در موسسه ” بی ام او مارکتس” گفت: مسیر صعودی هفته گذشته با اخبار جدید کاملا معکوس شده است و معامله گران کاملا نسبت به نتایج مذاکرات با #اتحادیه #اروپا نگرانند.

در برابر سایر ارزهای مهم جهانی #نرخ برابری هر #پوند معادل ۱.۱۶۷۲ یورو، ۱.۷۰۲۷ #دلار #کانادا، ۱.۲۷۱۳ #فرانک #سوئیس و ۱۴۱.۵۸۵۸ #ین #ژاپن اعلام شد.

logo-samandehi