پولهایی که مردم از بورس خارج می کنند، وارد کدام بازار می شود؟

به گزارش اقتصادنیوز در این مطلب آمده است: با توجه به خروج شدید پول از بازار سهام سوال این است که این پول‌ها به کدام بازار هجوم برده است؟ یکی از نشانه‌هایی که بازار سرمایه را می‌توان خوب یا بد توصیف کرد همین ورود و خروج پول به این بازار است. همین اتفاق هم در سال ۱۳۹۹ رخ داد و مرتبا ورود پول به این بازار صورت می‌گرفت، غافل از اینکه این حرکت معقول و کارشناسی و مناسب نبود، الان ورود و خروج پول در هر بازاری که از بازار سرمایه بازدهی و رشد بیشتری داشته باشد صورت می‌گیرد. هر بازاری جذابیت خود را دارد و صاحبان سرمایه به تناسب پول به آن وارد می‌شوند. 

بخش زیادی از پول‌ها  به سمت خودرو می‌رود

حمایتی که این روزها از صنعت خودرو صورت می‌گیرد و می‌بینیم که اغلب نمایندگان مجلس و دولت از این صنعت دفاع می‌کنند باعث شده تا زمانی که شرکت‌های خودروساز آگهی می‌زند مردم به هر شکلی که شده پول خرید خودرو را تامین کنند تا به سود قابل توجهی دست پیدا کنند. به نظر می‌رسد که یکی از مقاصد اصلی خروج پول از بازار سرمایه به سمت بازار رقیب یعنی خودرو صورت گرفته است و خودرویی‌ها به راحتی با ویترین محصولات خود در بازار کالا و بخشی خارج از بورس کالا این منابع را جذب می‌کنند. افرادی هم که در این بازار وارد می‌شوند به راحتی در مدت کمتر از یکی، دو ماه ۳۰ تا ۴۰درصد در بازار خودرو سود می‌برند.
هم‌اکنون بازار خودرو به راحتی نسبت به سایر بازارهای مشابه حباب دارد و شاهد آنیم که خودروهای ایرانی به نسبت خودروهای خارجی در کشورهای دیگر گران هستند. اما با توجه به حمایت‌هایی که از این بازار انجام می‌شود تلاقی آگهی پیش‌فروش خودرو از سوی دو شرکت خودروساز همزمان با تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسی برخی مسوولان از جمله بانک مرکزی و دخالت در حوزه بازار ارز (برخلاف وعده‌های قبلی که قرار بود دلار تک نرخی شود) رخ داده. امروز با چندین مدل بازار ارزی روبه‌رو شده‌ایم و این موضوع بازار سرمایه را هم دچار تردید کرده است.

logo-samandehi