پرواز سکه با دو بال دلار و طلا

#نرخ #دلار طی آخرین روز کاری هفته با رشد ۲/ ۰ درصدی به ۱۳ هزار و ۱۹۰ تومان رسید. به این ترتیب شاخص ارزی کشور هفته گذشته افزایش ۷/ ۱ درصدی را تجربه کرد.

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند بازار ارز طی هفته اخیر آرام‌تر شده است. برخی باور دارند رفتار بازارساز و نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های رسمی در کاهش نوسانات موثر بوده است. از سوی دیگر می‌توان احتیاط و انتظار فعالان بازار ارز را برای اخبار بیشتر از حوزه سیاست خارجی در این مساله دخیل دانست. گروهی دیگر از تحلیلگران فروکش تقاضای #تجاری با فرارسیدن #سال_نو_میلادی را دلیل آرامش نسبی بازار دانستند. از این رو به نظر می‌‌رسد با پایان فصل اوج‌گیری تقاضا، توانایی #بازارساز برای مدیریت #بازار #ارز افزایش یابد.

 پرواز #سکه

سکه طرح جدید پنج‌شنبه اخیر با رشد یک درصدی به قیمت ۴میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه و دلار هفته گذشته به ترتیب صعودی ۳ و ۷/ ۱ درصدی را به ثبت رساندند. می‌توان شتاب بیشتر سکه در مسیر صعودی نسبت به #نرخ #ارز را به اوج‌گیری قیمت طلای جهانی تا نزدیکی سقف دو ماهه مرتبط دانست. طلای جهانی هفته قبل با رشد ۲ درصدی همراه شد که بیشترین میزان در حدود ۵ ماه اخیر است. اخباری از پیشرفت در روند توافق تجاری چین و آمریکا و آمارهای #اقتصادی مثبت این دو کشور در کنار حجم کم‌معاملات بازار جهانی طی هفته کریسمسی در شکستن مرزهای روانی #طلای جهانی موثر بوده و قیمت سکه را در سقف دو هفته قرار دادند.

logo-samandehi