پرواز بیت کوین به کانال ۱۰ هزار دلار

هنوز زمان زیادی از حمله هکرها به اکانت‌های شناخته‌شده توییتر نگذشته است، حمله‌ای که به گفته ساشا ایوانو، کارآفرین ارز دیجیتال و موسس «ویوز» می‌توانست جنگ جهانی سوم را آغاز کند اما تنها به کلاهبرداری ۱۲.۸ بیت‌کوین (حدودا معادل ۱۲۰هزار دلار) قناعت کرد و به ماجرا پایان داد.

به گزارش بنکر، پس از این، فرضیه‌های بسیاری درباره هدف این هک در ذهن کارشناسان حوزه امنیت و شبکه به وجود آمد، حمله‌ای که به گفته برخی از کارشناسان از طریق پنل‌ها و پایگاه داده شرکت توییتر انجام شده است به نظر بیشتر با هدف دیده شدن بیت‌کوین بوده است. بعد از هک شدن حساب‌های توییتر و انتشار توییت‌هایی که خبر از اعطای بیت‌کوین می‌دادند، این رمزارز با وصل شدن به یک کلاهبرداری دیگر ترند اول دنیا شد.

در پی این اتفاق چانگپنگ ژائو، مدیرعامل صرافی باینسس نیز گفته بود که بار مثبت این حمله برای ارزهای دیجیتال بیشتر از بار منفی‌اش بوده است.

او معتقد است پلتفرم‌های اینترنتی و اجتماعی باید ساختار خود را بازسازی کنند چرا که این‌ها دیگر فقط برای سلفی گرفتن نیستند و انتقال ارزش نیز یکی از کاربردهای اساسی آن‌ها است.

در روزهای اخیر خبرهای دیگری هم در حمایت از بیت‌کوین منتشر شد که از جمله آن‌ها می‌توان به حمایت گری کاسپارف، شطرنج‌باز مطرح جهان اشاره کرد؛ او در گفت‌وگویی با مجله فوربز گفته است که محبوبیت در رشد پیوسته بیت‌کوین، دیگر ارزهای دیجیتال و بلاکچین اجتناب‌ناپذیر است، چون این پاسخی به انتقال قدرت از افراد به دولت‌ها یا دیگر نهادهایی که بدون رضایت ما به حریم خصوصی‌مان دست‌اندازی می‌کنند، است.

گری کاسپارف، سال‌ها قبل به مصاف ابرکامپیوتر شطرنج‌باز شرکت آی‌بی‌ام به نام دیپ‌ بلو رفته بود.

بیت کوین پس از چندین هفته معامله با قیمت های پایین، در روز یکشنبه مرز ۱۰ هزار دلار را برای اولین بار از ابتدای ژوئن شکست.

با وجود کاهش قیمت بیت کوین به خاطر رکود اقتصادی به وجود آمده از همه گیری ویروس کرونا، نصف شدن نرخ پاداش این ارز مجازی در یازدهم ماه مه صورت گرفت. یعنی پاداش استخراج بیت کوین از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ سکه جدید کاهش یافت.

نصف شدن نرخ پاداش بیت کوین بر عرضه این ارز مجازی تاثیر گذاشته و زمان مورد نیاز استخراج کنندگان را برای رسیدن به نقطه تعادل افزایش داده است.

براساس گزارش سلیت tala، این سومین بار از زمان ایجاد بیت کوین در سال ۲۰۰۹ بود که نرخ این ارز نصف می شد. مورد اول در نوامبر سال ۲۰۱۲ و مورد دوم در جولای ۲۰۱۶ اجرا شد و قرار است مورد بعدی نصف کردن این ارز در مه ۲۰۲۴ انجام شود. هدف از این کار کنترل تورم است.

برخی از سرمایه‌گذاران عقیده دارند که نصف شدن بیت کوین می‌تواند باعث کاهش جذابیت آن برای استخراج کنندگان باشد و باعث شود انگیزه کمتری برای تولید بیت کوین داشته باشند و به سراغ ارزهای دیجیتال دیگر بروند.

بیت کوین در روز یکشنبه به بالاترین رقم ۱۰۲۰۰ دلار رسید.

در این میان البته برخی از تحلیل‌گران نیز علت رشد اخیر قیمت بیت‌کوین را همبستگی آن با قیمت طلا و برخی دیگر دلایل سیاسی و … می‌دانند.

logo-samandehi