ویروس کرونا طلا را گران خواهد داد؟

تحلیلگران بین المللی معتقدند که تحولات نگران کننده درباره گسترش #ویروس #کرونا موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای #طلا خواهد شد و این مساله به نفع این فلز گرانبها در کوتاه مدت خواهد بود.


به گزارش بنکر
، بسیاری از #اقتصاددانان نگران هستند که گسترش ویروس کرونا موجب کاهش رشد #اقتصادی #چین شود و این مساله تبعات زیادی برای اقتصاد جهانی به همراه داشته باشد.

کریستینا هوپر استراتژیست ارشد موسسه Invesco گفت: طلا معمولا به خاطر ریسک های سیاسی و سایر ریسک های غیرقابل کنترل با افزایش قیمت روبرو می شود. ویروس کرونا نیز می تواند عامل مهمی برای افزایش #قیمت #طلا در کوتاه مدت باشد.

در نظرسنجی این هفته ۱۸ تحلیلگر اقتصادی وال استریت شرکت کردند که ۱۰ نفر معادل ۵۹ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا با افزایش روبرو خواهد شد. ۲ نفر معادل ۱۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۵ نفر معادل ۱۹ درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت.

در نظرسنجی آنلاین نیز ۷۸۹ نفر شرکت کردند که ۵۲۵ نفر معادل ۶۷ درصد اعلام کردند قیمت طلا با افزایش روبرو می شود. ۱۴۵ نفر معادل ۱۸ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت و ۱۱۹ نفر معادل ۱۵ درصد نیز گفته اند قیمت تغییری نخواهد کرد.

در نظرسنجی هفته گذشته اکثر تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران مین استریت به افزایش قیمت طلا رای داده بودند.

قیمت طلا تا لحظه انتشار این خبر به بیش از ۱۵۷۱ دلار رسیده که نشانگر رشد ۰٫۷ درصدی در هفته است.

به نظر می رسد مهمترین عامل موثر بر افزایش تقاضای طلا و تمایل سرمایه گذاران برای خرید این فلز گرانبها، نگرانی های مربوط به ویروس کرونا است.

آدریان دی تحلیلگر ارشد اقتصادی در این باره گفت: عوامل زیادی می تواند موجب افزایش تقاضا و قیمت #طلا در کوتاه مدت شود. #استیضاح #ترامپ، بازار شکننده سهام سیاست های انبساطی #بانکهای مرکزی می تواند در نهایت به نفع طلا باشد.

علاوه بر این ، بعید به نظر می رسد که فدرال رزرو آمریکا در نشست هفته آینده خود بخواهد سیاست های پولی را تغییر دهد.

به نوشته سایت tala، چارلی ندوس تحلیلگر ارشد LaSalle Futures Group گفت: فدرال رزرو سیاست های پولی را بدون تغییر حفظ خواهد کرد و این مساله فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد می کند. نرخ بهره فعلی می تواند در نهایت موجب افزایش بیشتر قیمت طلا شود.

کریستوفر وچیو تحلیلگر ارشد IG Group گفت: نرخ بهره اوراق ده ساله خزانه داری #آمریکا حرکت بعدی قیمت طلا را مشخص خواهد کرد. #نرخ #بهره این اوراق به ۱٫۶۹ درصد رسیده که پایین ترین رقم از اکتبر است. افزایش فشارهای #تورمی نیز جذابیت طلا را برای سرمایه گذاران بیشتر خواهد کرد.

logo-samandehi