وعده کاهش نرخ سود وام عملی می‌شود؟

به نظر می رسد متقاضیان دریافت تسهیلات نباید به این زودی ها منتظر کاهش نرخ تسهیلات باشند.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، پس از اعلام چند روز پیش بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده ها به حداکثر ۱۵ درصد بسیاری از بر این عقیده هستند به این زودی ها نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا نخواهد کرد.

گرچه مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده اند به دلیل کاهش نرخ تسهیلات نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کاهش پیدا کند اما به نظر می‌رسد این وعده به این زودی از سوی بانک ها و موسسات عملی نشود.
از چند روز پیش که بانک مرکزی خبر از کاهش نرخ سود از یازدهم شهریورماه را داده است بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در تلاش هستند سپرده‌های کوتاه‌مدت را به سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله تغییر دهند.
این بدان معناست که تا سال آینده نرخ سود سپرده های بیش از ۲۲ و ۲۳ درصد نیز در بانک ها وجود دارد. بنابر این نباید انتظار داشته باشیم نرخ سود تسهیلات خیلی زود کاهش پیدا کرده و به حداکثر ۱۸ درصد تقلیل پیدا کند.
به نوشته اخبار بانک، با توجه به پرداخت سود حدود ۲۲درصدی تا سال آینده بهای تمام شده پول به بیش از ۲۴ و ۲۵ درصد می‌رسد و به همین علت پرداخت تسهیلات ۱۸ درصدی عملا به ضرر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری خواهد بود.
logo-samandehi