وعده دوباره برای تک نرخی کردن ارز

«امید می‌رود یکسان‌سازی نرخ ارز در نخستین فرصت و در اوایل دولت دوازدهم به مرحله اجرا برسد.» این تازه‌ترین اظهارنظر ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،پس از آنکه بارها وعده تک‌نرخی شدن ارز در دولت یازدهم به‌ویژه با اجرای برجام و به امید عادی شدن روابط بانکی ایران با جهان تکرار شد، در اسفندماه سال گذشته سکاندار بانک مرکزی در گفت‌وگو با همشهری گفته بود: قبل از امضای برجام گفته بودم ۶ماه پس از اجرای برجام، ارز تک‌نرخی می‌شود؛ ذهنیت ما این بود که مشکلات ما پس از برجام به سرعت حل می‌شود؛ اما وقتی دیدم روند اجرای برجام کند پیش‌می‌رود، اعلام کردم که شرط اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز، عادی شدن روابط بانکی، استمرار و پایداری روند رو به بهبود مناسبات بانکی است.
او از اجرایی نشدن یکسان‌سازی نرخ ارز به‌عنوان «تنها نکته باقی مانده» از مجموع اهداف ترسیم شده بانک مرکزی در دولت یازدهم یاد کرد و شنبه شب در برنامه نگاه یک تلویزیون خاطرنشان کرد: فاصله بین تورم کشور ما با تورم بین‌المللی، همان درصدی است که باید نرخ ارز در بازار ایران افزایش یابد. سیف نرخ فعلی ارز در بازار آزاد ایران را قیمت واقعی خواند و افزود: با احتساب تورم ۱۰ درصدی برای ایران، اختلاف تورم داخلی با تورم بین‌المللی به حدود ۷ تا ۸ درصد می‌رسد؛
بررسی‌ها نشان می‌دهد که اختلاف قیمت دلار در سه ماهه اول سال‌جاری با مدت مشابه در سال گذشته همین حدود است؛ یعنی قیمت ارز در بازار ایران واقعی است. رئیس‌کل بانک‌مرکزی تأکید کرد: اگر این تعدیل متناسب با فرمول گفته شده صورت نگیرد تولید داخلی متضرر می‌شود، بنابراین باید اجازه داد قیمت ارز براساس متغیرهای واقعی اقتصاد تعیین شود.

پایان رانت ارزی با یکسان‌سازی
نرخ ارز در ماه‌های اخیر روندی صعودی را تجربه کرده؛ به‌نحوی که ارزش برابری هر دلار در بازار آزاد در برابر ریال به ۳۸۲۰تومان و هر یورو به ۴۵۶۵تومان رسیده؛ این در حالی است که نرخ دلار مبادله‌ای اعلام شده از سوی بانک مرکزی ۳۲۷۸تومان و یورو ۳۸۲۶تومان است. اختلاف نرخ ارز در بازار آزاد و رسمی نشانه‌ای آشکار از وجود رانت ارزی در اقتصاد ایران است که باعث عدم‌تعادل در بازارها شده است.
این در حالی است که فعالان و کارشناسان اقتصادی، واقعی‌شدن نرخ ارز را نه‌تنها به مثابه پایان دوران رانت ارزی بلکه عاملی جهت تقویت تولید ملی و افزایش توان صادراتی می‌دانند. چالش اصلی پیش روی بانک مرکزی در ارتباط با یکسان‌سازی نرخ ارز، نگرانی از عادی نشدن روابط بانکی ایران با بانک‌های بزرگ خارجی برای تسهیل نقل و انتقال ارز از یک سو و اطمینان از توان پاسخ دادن به نیازهای ارزی است. چالشی که به‌نظر می‌رسد نسبت به ۳سال اخیر کمرنگ‌تر شده و زمینه را برای اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم ساخته است.

logo-samandehi