وعده بانک مرکزی:عرضه بزرگ ارز در راه است

به گفته رئیس کل بانک مرکزی با راه اندازی نرخ توافقی در بازار متشکل ارزی دارندگان ارز قول داده اند منابع قابل توجهی را عرضه کنند و این عرضه می تواند بازار را به آرامش و ثبات بیشتر برساند.

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی  در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با ساماندهی شرایط بازار ارز، اظهار کرد: بانک مرکزی از هفته گذشته در تعاملی که با کانون صرافی ها وصرافی های معتبر و صادر کنندگان داشته است به جمع بندی رسیده که بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه اندازی کند. 

به گفته وی از هفته گذشته امکان معاملات توافقی ارز در صرافی ها فراهم شد و از روز سه شنبه هم دربازار متشکل ارزی این امکان فراهم شد.

بر اساس این طرح صادر کنندگان غیر نفتی و دارندگان ارز خانگی می توانند ارز خود را با نرخ توافقی به صرافی ها بفروشند. این نرخ در حال حاضر در کانال ۳۱ هزار تومان است.

رئیس بانک مرکزی درباره راه اندازی نرخ توافق در بازار متشکل گفت: زمانی که این امکان در بازار متشکل  عمق این بازار افزایش پیدا می‌کند و پیش‌بینی این است که صادر کنندگان متعددی که علاقه مند هستند ارزی وارد این سامانه کنند و با ما هم مذاکراتی داشته اند، ارز خود را در این سامانه عرضه کنند و خریداران هم‌می توانند خریداری کنند و قیمت ها در این بازار براساس مکانیزم عرضه و تقاضا خواهد بود.

صالح آبادی تصریح کرد:  لذا با عمقی که این بازار پیدا می‌کند می تواند تقاضاهای واقعی که در سطح بازار وجود دارد را به طور مناسب پوشش دهد و در تعادل  و آرامش بازار ارز نقش بسزایی داشته باشد.

صال آبادی پیش بینی کرد:  با توجه به این امکانی که فراهم شده و طبق گفته ی خیل عظیمی از صادر کنندگانی که با ما مذاکره کرده اند، در صورت  فراهم شدن این امکان حاضر هستند منابع قابل توجهی را عرضه کنند و  این عرضه می تواند بازار را به آرامش و ثبات بیشتر برساند.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به وام ودیعه مسکن گفت: تخصیص ۴۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تصویب شده است

logo-samandehi