وضعیت تورم در نوسان ارزی

اعلام مراجع رسمی نشان از پایان سال ۱۳۹۶ با تورم تک رقمی دارد. نوسان ارزی و افزایش قیمت دلار که کارشناسان نسبت به اثرگذاری آن بر تورم نیز هشدار داده بودند ظاهرا مانع از ثبت تورم تک رقمی در پایان سال نشده است.

به گزارش ایسنا، از حدود دو سال قبل تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسید و تک رقمی شد. گرچه اعلام بانک مرکزی و مرکز آمار اغلب با اختلاف بین یک تا دو درصدی نرخ تورم همراه بود ولی عمدتا بر تورم تک رقمی تاکید داشت. تازه ترین اعلام بانک مرکزی نشان می دهد که نرخ تورم در پایان اسفند ماه سال گذشته به ۹.۶ درصد رسیده و در سوی دیگر مرکز آمار هم با اختلاف ۱.۴ درصدی از تورم ۸.۲ درصد در این دوره خبر داده است.

بررسی آماری که بانک مرکزی درباره روند تغییرات تورمی در هر یک از ماه‌های سال قبل منتشر کرد، از این حکایت دارد که همواره در لبه مرز دو رقمی حرکت کرده است و هر ۱۲ نرخ تورم ثبت شده برای ماه‌های سال ۱۳۹۶ بین ۹.۵ تا ۱۰ درصد بوده است. در این مدت پنج بار نرخ تورم به ۱۰ درصد رسیده و در هفت ماه دیگر کمتر از ۱۰ و تا ۹.۵ درصد بوده است.

اما با وجود نوسان ارزی و رشد قیمت دلار که تا بیش از ۱۲۰۰ تومان در نیمه دوم سال قبل گران شده، بیشترین نرخ تورم در تیر ماه با ۱۰.۱ درصد و کمترین آن در فروردین با ۹.۵ درصد بوده است. در فاصله مهر تا اسفند ماه یعنی همزمان با روند رشد قیمت دلار که در مهر ماه به ۴۰۰۰ تومان رسید نرخ تورم از ۹.۸ به ۹.۹ درصد در آبان ماه رسیده است.

در آذر و دی ماه تورم دو رقمی شده و در حد ۱۰ درصد اعلام شده است.   در ادامه یعنی بهمن ماه که نوسان ارزی به اوج رسیده و قیمت دلار تا ۵۰۰۰ تومان پیش رفته، بانک مرکزی از کاهش نرخ تورم خبر داده  آن را ۹.۹ درصد اعلام کرده است. دراسفند ماه که از التهاب بازار تا حدی کم شدو قیمت را بانک مرکزی با شیوه‌های مختلف نگه داشت و با افت هر چند اندک حدود ۱۰۰ تومانی مواجه شد، تورم بازهم کاهشی بوده و ۹.۶ درصد اعلام شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اخیرا در واکنشی به جریان بازار ارز و رشد قیمت دلار به بالای ۵۰۰۰ تومان در روزهای ابتدایی سال جاری از کم اثر  بودن این نوسان بر نرخ تورم سخن گفته و با ابراز رضایت نسبت به این موضوع تاکید کرده که سیاست‌های انضباط گرایانه مالی و پولی  موجب شده تا با وجود تعدیل ‌هایی که در نرخ ارز رخ داده، همچنان تورم تک رقمی باشد که در این حالت از قدرت خرید پول ملی صیانت شده است.

پیش بینی مقامات پولی و مالی بر این است که در سال ۱۳۹۷ نیز تورم تک رقمی همچنان بر اقتصاد ایران حاکم باشد.

تغییرات تورم در سال ۱۳۹۶

دوره زمانی فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند
نرخ تورم ۹.۵ ۹.۸ ۱۰ ۱۰.۱ ۱۰ ۹.۹ ۹.۸ ۹.۹ ۱۰ ۱۰ ۹.۹ ۹.۶

تغییرات تورم در کالا و خدمات

logo-samandehi