وضعیت بازار از نگاه معامله گران ارز

در حالی که برخی از فعالان بر تغییر انتظارات بازیگران فنی بازار تاکید می‌کردند، گروه دیگری باور داشتند تحت تاثیر وقایع و اخبار سیاسی، انتظارات معامله‌گران حداقل به‌طور موقت تغییر کرده و تمایل آنها برای خرید بیشتر شده است.

به گزارش بنکر، گروهی از حاضران در بازار عنوان می‌کردند، شماری از معامله‌گران از تصمیم‌های جدید کشورهای اروپایی نگران شده‌اند و از هراس افزایش بیشتر تحریم‌ها خریدهای خود را بالا بردند. البته عده دیگری باور داشتند، سفته‌بازان پیرامون تصمیم #اروپا برای حل مشکلات برجامی جوسازی کرده‌اند و افزایش دلار از پشتوانه بنیادی برخوردار نیست.

عده دیگری عنوان می‌کنند، ریسک‌هایی که از نگاه شماری از معامله‌گران روبه روی بازار قرار دارد، موجب شده بود قیمت در مسیر افزایشی قرار بگیرد. ریسک تصویب نشدن لوایح مربوط به FATF و پایین آمدن احتمال برطرف شدن تنش‌ها از نگاه معامله‌گران از جمله عواملی بود که موجب می‌شد انتظارات این دسته تحت تاثیر قرار بگیرد. با این حال، نباید از خاطر برد زمانی که قیمت‌ها در بازار از یک سطح مقاومتی عبور می‌کنند، دلایل زیادی برای رشد قیمت بیان می‌شود؛ اگر در این شرایط قیمت تغییر مسیر دهد، به یکباره ممکن است جهت انتظارات نیز تغییر کند. یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کرد، اینکه قیمت دلار در لابه‌لای این همه اتفاق افزایش هیجانی را تجربه نکرده است، به خوبی نشان می‌دهد که بازار ظرفیت قیمت‌‌های بالاتر را ندارد.
از نظر او، بازار در ماه‌های پایانی سال نیز می‌تواند تحت تاثیر عرضه شرکت‌های تجاری قرار بگیرد. گفته می‌شود، این شرکت‌ها به‌طور سنتی در اواخر بهمن و ۲۰ روز ابتدایی اسفند، فروش ارز خود را افزایش می‌دهند تا برخی از تعهدات ریالی انتهای سال‌شان را پرداخت کنند.

logo-samandehi