وزیر اقتصاد : نرخ واقعی دلار کمتر از هشت هزار تومان است

روزنامه ایران با تیتر «وزیر اقتصاد: #نرخ واقعی #دلار کمتر از هشت هزار تومان است» نوشته است که روز گذشته #وزیر #امور #اقتصادی و دارایی در نخستین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران، گفت: هیچ‌کدام از مدل‌های اقتصادی نرخ بالاتر از هشت هزار تومان را برای نرخ ارز نشان نمی‌دهند و حتی صحبت از نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان تا پنج هزار تومان است.
گفته می‌شود اگر شرایط عادی سیاسی برقرار شود نرخ ارز به زیر هشت هزار تومان کاهش می‌یابد.

این روزنامه نوشته است: فرهاد دژپسند با تأکید براینکه در شرایط فعلی دست ما برای مقابله با #تحریم‌های #آمریکا پر است، گفت: چه به‌لحاظ بودجه و چه به‌لحاظ درآمدی راهکارهایی را اتخاذ کرده‌ایم تا حداقل تنش به #کشور وارد شود، اما از بیان راهکارهای اتخاذشده در فضای عمومی معذوریت داریم. راهکارهایی اتخاذ شده تا در دوره کاهش درآمدهای نفتی به سایر درآمدهای پاک و درست متوسل شویم تا آرزوی دیرینه بودجه بدون #نفت محقق شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: راهکار‌های ۱۲ گانه برای استفاده تهاتری از نفت و قوام بخشیدن به درآمدهای ارزی کشور سرمایه‌گذاری خارجی و پیمانکاری داخلی طراحی شده است.

وزیر اقتصاد گفت: درحالی که در اوایل سال ۹۷ رقم مصوب سرمایه‌گذاری خارجی رقم نگران‌کننده ۱٫۷ میلیارد دلار بود، اما با تأکیدات انجام‌شده به همکاران سازمان سرمایه‌گذاری خارجی این رقم به ۳٫۵ تا ۴ میلیارد دلار رسید.

وی افزود: با تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای سرمایه‌گذاران بالای ۲۵۰ میلیون دلار امیدواریم رقم سرمایه‌گذاری در سال ۹۸ نیز مطلوب باشد.

دژپسند بر افزایش بهره‌وری برای رونق تولید اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون از ۴۵ تا ۵۰ درصد از ظرفیت بخش‌های اقتصادی تولیدی استفاده می‌شود که اگر ۵۰ درصد افزایش یابد، شاهد جهش زیادی در حوزه تولید خواهیم بود.

وی اضافه کرد: ۹۷ درصد درآمدهای مالیاتی سال ۹۷ به ارزش ۱۰۹ هزار میلیارد تومان محقق شد در حالی که برخی حداکثر تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را پیش‌بینی می‌کردند.

وی ادامه داد: درآمدهای مالیاتی در سه ماهه امسال ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و به رقم ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده است که البته با احتساب مالیات‌های مستقیم و کالا و خدمات است.

دژپسند افزود: در عرصه جایگزینی درآمدهای ارزی نیز به گمرک اعلام کردیم هیچ مانعی برای صادرات غیرنفتی ایجاد نکنند و بر این اساس تأکید کردیم که برای #صادرات غیرنفتی فرش قرمز پهن شود.

وزیر امور #اقتصادی و دارایی با بیان اینکه درآمدهای غیرنفتی در سال ۹۷ با‌وجود همه فشارها کمترین کاهش را داشت، گفت: در سه ماه نخست امسال نیز #صادرات غیر نفتی روند مطلوب و قابل قبولی داشته است.

دژپسند گفت: یک بسته جامع برای رونق تولید طراحی شده و به رئیس جمهوری نیز ارسال شده است. رونق تولید در این بسته از جوانب مختلف از جمله بهبود فضای کسب‌وکار دیده شده است.

وی افزود: اگر سرمایه در گردش تولیدکنندگان تأمین شود نرخ بهره‌برداری افزایش می‌یابد و در این بسته به این موضوع اشاره شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به پیشنهادات خود برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر هم اشاره کرد و گفت: برای حمایت از مستأجران قصد داریم صندوقی راه‌اندازی کنیم که با وام دادن به مستأجران به تأمین رهن آنها کمک کنیم.

وی در مورد فعالیت‌های اقتصادی مزاحم تصریح کرد: برای این گونه فعالیت‌های مزاحم محدودیت ایجاد خواهیم کرد و این مسأله در شرع و قوانین وجود دارد به همین منظور مالیات فعالیت‌های اختلال‌زا را پیگیری می‌کنیم که هفته بعد به دولت ارسال می‌شود.

وی در ادامه درخصوص حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و آنکه مطرح شده مرداد ماه امسال قیمت حامل‌های انرژی بخصوص بنزین افزایش می‌یابد، گفت: سخنگوی دولت در رابطه با کالای اساسی صحبت کرد و جمع‌بندی شد که دولت تا آخر سال نرخ ارز کالاهای اساسی را تغییر ندهد.

همچنین در رابطه با حامل‌های انرژی نیز تاکنون این موضوع را که قرار است تا مرداد ماه قیمت حامل‌های انرژی تغییر کند نشنیدم.

وزیر اقتصاد در مورد طرح مالیات برعایدی سرمایه نیز گفت: پیش‌نویس اولیه این طرح آماده و بررسی شده و تا نیمه اول امسال آن را برای دولت و در نهایت مجلس ارسال می‌کنیم. این کار با حضور صاحبنظران دانشگاهی انجام شده و برای اصلاح نهایی پیش‌نویس آن در آستانه نهایی شدن است.

وی در مورد اخذ مالیات از سکه گفت: اخذ مالیات سکه به موجب قانون و تکالیف قانونی است. ما نیز مسائل و شکایت‌های مطرح‌شده را شنیدیم.

دژپسند ادامه داد: همچنین اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرشفاف از طریق تراکنش‌های مالی بررسی می‌شود. راهکارهای انسداد فرار مالیاتی شناسایی شده و باید توجه داشت افرادی که از سودهای کلان بهره می‌برند، خود باید پیشقدم شده و اظهارنامه ارائه دهند و این موضوع باید به فرهنگ تبدیل شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سکه مهریه خانم‌ها مشمول مالیات نیست، گفت: حدود مالیات #سکه را رعایت می‌کنیم؛ ضمن آنکه دنبال درآمد برای دولت هستیم. سود سپرده بانکی سرمایه تلقی نمی‌شود، اما در بسیاری از کشورهای دنیا این نوع مالیات اخذ می‌شود.

logo-samandehi