واکنش بورس‌ها به انتخابات انگلیس

#بورس‌ های #جهان در واکنش به اتفاقات آخر هفته، صعود نیرومندی را تجربه کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، معاملات آخر هفته  بازارهای #سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج #انگلیس از #اتحادیه #اروپا و #جنگ #تجاری بین #چین و #آمریکا قرار گرفت.

پس از  ماه ها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه های متقابل، #واشنگتن و پکن بر سر فاز نخست گام های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند. طبق اعلام کاخ سفید، #ترامپ از برنامه قبلی برای افزایش تعرفه بر روی واردات محصولاتی به ارزش ۱۵۶ میلیارد دلار از چین صرف نظر خواهد کرد و از طرف دیگر چین میزان خرید محصولات کشاورزی #آمریکا را افزایش خواهد داد. هر چند هنوز جزئیات بیشتری از فاز نخست توافق #چین و #آمریکا منتشر نشده است اما احتمالا این توافق در اوایل ماه ژانویه به امضای مقامات دو طرف خواهد رسید.

مت هوگان، کارشناس بازر در موسسه ” نشنال هولدینگز” گفت: بازارها از مدت ها پیش انتظار چنین توافقی را داشتند.

پیش تر نیز #کانادا، #مکزیک و #آمریکا بر سر توافق تجاری جدید منطقه آمریکای شمالی به توافق رسیده بودند. در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی این کشور در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج”  با ۰.۰۱  درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۳۵.۳۵  واحد بسته شد، شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۰.۰۱ درصد افزایش تا سطح ۳۱۶۸.۸۰  واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با افزایش ۰.۲ درصدی در سطح ۸۷۳۴.۸۸ واحدی بسته شد.

از سوی دیگر در انگلیس حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون موفق شد تا قاطعانه رقیب خود یعنی حزب کارگر را شکست دهد. #نخست‌وزیر #انگلیس در واکنش به این پیروزی گفته است که انگلیس تا سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. . قرار است بودجه جدید با توجه به شرایط پس از #برگزیت در ماه مارس رونمایی شود.

هوبرت باروش، کارشناس مسائل اقتصادی در موسسه “کپیتال اکونومیکس” گفت: نتایج انتخابات انگلیس مسیر پیش رو را روشن‌تر ساخته است و این باعث بهبود شرایط #اقتصادی #انگلیس خواهد شد اما هنوز خطر یک خروج بدون توافق به قوت خود باقی است و تا زمان نهایی شدن چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هرگونه روند صعودی محدود خواهد بود.

در معاملات بازارهای #بورس در #اروپا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با افزایش ۱.۱ درصدی تا ۷۳۵۳.۴۴ واحد بالا رفت، شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افزایش ۰.۵۹ درصدی در سطح ۵۹۱۹.۰۹  واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در #آلمان با افزایش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۸۲.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۰۱ درصد بالا رفت و به ۹۵۶۳.۷۰ واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های #آسیا، شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس #توکیو #ژاپن با جهش ۲.۵۵ درصدی تا سطح ۲۴هزار و ۲۳.۱۰  واحدی بالا رفت، شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ با افزایش ۲.۵۷ درصدی به ۲۷ هزار و ۶۸۷.۷۶  واحد رسید.

در #چین شاخص ” شانگ‌های  کامپوزیت ” با افزایش ۱.۹۸ درصدی در سطح ۳۹۶۸.۲۲ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” #بورس #سیدنی با ۰.۴۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۳۹.۶۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه قیمت ها صعودی بود. هر بشکه #نفت ” وست تگزاس اینتر مدیت” با ۱.۵  درصد افزایش به ۶۰.۰۷  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۰۲  درصدی به ازای ۶۵.۲۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در #بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس #طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۴۴ درصدی به ۱۴۷۶.۳۳  دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۷ درصدی به ازای ۱۷.۰۱ دلار مبادله شد.

logo-samandehi