واکنش بازار ارز به نتایج انتخابات کانادا

پیروزی #لیبرال‌ها باعث صعود #دلار #کانادا و عقب‌نشینی دلار #آمریکا شد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، نتایج اولیه انتخابات #کانادا نشان می دهد که لیبرال‌ها به رهبری #جاستین #ترودو، نخست وزیر کنونی این کشور توانسته‌اند بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کنند؛ هر چند که برای تشکیل دولت باید با یک حزب دیگر ائتلاف کنند.

این حزب ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی را به دست آورده و برای تشکیل دولت تنها نیاز به ۱۴ کرسی دیگر دارد. پیروزی ترودو اگر چه در مقایسه با انتخابات چهار سال پیش بسیار شکننده‌تر بود اما با استقبال معامله‌گران #بازار #ارز مواجه شد.

در معاملات روز سه شنبه بازارهای ارز، هر دلار آمریکا به ۱.۳۰۸۶ دلار کانادا عقب نشست که یکی از کمترین سطوح سه ماه اخیر محسوب می شود. در برابر همتای #سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۳۱ دلار سنگاپور مبادله شد.

از سوی دیگر #بوریس #جانسون، نخست وزیر #انگلیس با وجود الزام مجلس این کشور به درخواست تمدید مهلت خروج از اتحادیه اروپا گفته است که هنوز امکان ترک اتحادیه تا سی و یکم اکتبر وجود دارد. امیدواری‌ها به خروج از بن‌بست سه ساله #برگزیت همان طور که انتظارش می رفت باعث تقویت ارزش #پوند شد تا جایی که هر پوند با ثبت رقم ۱.۲۹۷۷ دلار به یکی از بالاترین سطوح خود در برابر اسکناس سبز طی پنج ماه اخیر رسید و بازدهی خود در برابر دلار از زمان شروع دور جدید مذاکرات برگزیت را به بالای پنج درصد رساند.

همچنین هر یورو به ۱.۱۱۵۳ دلار رسید تا جایگاه خود را در کانال ۱.۱۱ دلاری بیش از پیش تقویت کند.

نیک ویدال، مدیر معاملات ارزی موسسه ” ایکس چین” گفت: فکر می‌کنم همه ما از این که مذاکرات برگزیت امیدوارکننده‌تر شده است دلگرم شده‌ایم. هر چیزی که به یک خروج سخت ختم نشود برای پوند و بازارهای #اروپایی خوب خواهد بود.

پیش‌تر بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور گفته بود #انگلیس را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا در سی و یکم اکتبر خارج خواهد کرد. مجلس این کشور شدیدا با خروج بدون توافق از اتحادیه #اروپا مخالف است و لایحه‌ای را در این خصوص برای الزام دولت به حصول توافق با اتحادیه اروپا پیش از ترک این اتحادیه تصویب کرده و به تایید #ملکه رسانده است.

از سوی دیگر مواضع آمریکا و #چین بر سر اختلافات تجاری به یکدیگر نزدیک تر شده است. معاون وزیر خارجه چین ضمن اذعان به پیشرفت‌های حاصل شده گفته است تا زمانی که دو طرف به یکدیگر احترام بگذارند، مساله غیرقابل حلی بین دو طرف وجود نخواهد داشت.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸.۶۰۳۳ ین رسید. در برابر همتای #استرالیایی، هر دلار آمریکا با کاهشی مجدد به ازای ۱.۴۵۴۲ دلار مبادله شد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۰۳ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل به  سطح ۹۷.۰۱۲  واحد رسید.

logo-samandehi