وام ۵۵۰میلیونی برای خرید مسکن است یا ساخت مسکن؟

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه  «دنیای‌اقتصاد نوشت:  برخی از خبرگزاری‌‌‌ها در متن خبر خود از عبارت «افزایش وام خرید مسکن» و برخی دیگر بدون اشاره به اینکه این افزایش شامل وام خرید خانه خواهد شد یا وام ساخت، تنها به ذکر افزایش وام مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان به نقل از وزیر راه‌وشهرسازی اکتفا کرده بودند.

در این خبرها به نقل از وزیر راه وشهرسازی گفته شده بود: پیشنهاد افزایش وام بانک مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و احتمالا تصویب می‌‌‌شود.

پیگیری‌‌‌از وزارت راه وشهرسازی برای پاسخ به این سوال که آیا این وام، مربوط به وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن است یا شامل وام خرید مسکن است که برخی از بانک‌‌‌ها از جمله بانک عامل بخش مسکن به متقاضیان خرید خانه پرداخت می‌‌‌کنند، نشان داد: این افزایش که وزیر راه‌وشهرسازی، قریب‌‌‌الوقوع بودن آن در صورت موافقت شورای پول و اعتبار را مطرح کرده است مربوط به طرح خانه‌‌‌سازی دولتی است که از سال گذشته این وزارتخانه پیگیر این افزایش بوده است. البته هنوز اطلاعی از اینکه این وام ۵۵۰ میلیون تومانی قرار است جایگزین سقف فعلی وام ساخت مسکن دولتی در تهران که هم‌‌‌اکنون ۴۵۰ میلیون تومان است شود یا وزیر، رسیدن وام ساخت مسکن در قالب احداث یک میلیون خانه در شهرهای کشور، به میانگین ۵۵۰ میلیون تومان را اعلام کرده است، در دست نیست. وام ساخت مسکن در طرح نهضت ملی، هم‌‌‌اکنون برای کلان‌شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان، سایر کلان‌شهرها ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌‌‌ها و شهرهای بزرگ ۳۵۰ میلیون تومان و شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر ۳۰۰میلیون تومان است. این در حالی است که گفته می‌‌‌شود پیش از این بحث یکسان‌سازی رقم وام ساخت در طرح خانه‌‌‌سازی دولتی نیز به عنوان یک پیشنهاد از سوی وزارت راه  وشهرسازی مطرح بوده است و برخی گمانه‌‌‌زنی‌‌‌ها احتمال یکسان‌سازی وام ساخت نهضت ملی و رسیدن آن به ۵۵۰ میلیون تومان در همه شهرها  و همه پروژه‌‌‌ها را مطرح می‌‌‌کند.

logo-samandehi