واردات اروپا از ایران ۵ برابر شد

 بازرگانی – تسنیم نوشت:واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۴ ماهه نخست ۲۰۱۷ با رشد حدود ۵ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳.۴۱۳ میلیارد یورو رسیده است.

 آمار منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا(یورو استات) نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در ۴ ماهه نخست سال جاری میلادی رشد ۱۲۷ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش مبادلات دو طرف از ۲٫۸۸۷ میلیارد یورو در ۴ ماهه نخست ۲۰۱۶ به ۶٫۵۵۷ میلیارد یورو در ۴ ماهه نخست امسال رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل ۲۰۱۷ با رشد ۴۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۳٫۱۴۴ میلیارد یورو رسیده است. در  ۴ ماهه نخست ۲۰۱۶ صادرات اتحادیه اروپا به ایران ۲٫۱۷ میلیارد یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در ۴ ماهه نخست ۲۰۱۷ با رشد حدود ۵ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳٫۴۱۳ میلیارد یورو رسیده است. در ۴ ماهه مشابه سال قبل ۷۱۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

لغو تحریم نفتی و از سرگیری خرید نفت ایران علت رشد قابل توجه واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ بوده است.

بر اساس این گزارش آلمان بزرگترین صادرکننده به ایران و ایتالیا بزرگترین واردکننده از ایران در  ۴ ماهه نخست ۲۰۱۷ در میان کشورهای اروپایی شناخته شده اند.

صادرات آلمان به ایران در ۴ ماهه نخست ۲۰۱۷ با رشد ۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۳۲ میلیون یورو رسیده است. آلمان در ماه های ژانویه تا آوریل سال قبل ۶۷۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

ایتالیا نیز در سه ماهه نخست سال قبل ۱۲۱ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با ازسرگیری خرید نفت ایران در ۴ ماهه نخست ۲۰۱۷ بالغ بر ۸٫۲ برابر شده و به یک میلیارد یورو رسیده است .

logo-samandehi