هدف بانک مرکزی در بازار ارز

اقتصاد نیوز : سخنان دیشب رئیس کل بانک مرکزی، یک سیگنال مشخص برای بازار ارز داشت: برای بازارساز ارزی کنترل نوسان مهمتر از تثبیت نرخ است و اولویت اول، با ثبات است.

به گزارش اقتصادنیوز، عبدالناصر همتی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوال مجری که چه زمانی آرامش به بازار بازمی‌گردد، گفت: «بازار ارز در آرامش به سر می‌برد و در یک هفته گذشته ثبات به بازار ارز بازگشته است.» سخنان رئیس کل حاکی از آن بود که سیاستگذار ارزی از وضعیت بازار ارز، با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کنونی رضایت نسبی دارد، چرا که حداقل قادر بوده که دلار را از کانال ۲۴ و ۲۵ هزار تومانی به طور کلی عقب راند، و مهمتر آنکه نوسان را در بازار از بین ببرد. یک هفته است که نرخ ارز در دامنه‌ای محدود بین ۲۲,۳۰۰ تا ۲۳,۲۰۰ تومان در حال نوسان است و جذابیت چندانی برای نوسان‌گیران باقی نگذاشته است. 

دیروز تقریبا می‌توان گفت که نوسان دلار در بازار آزاد به صفر رسید. چرا که قیمت حداکثر در یک بازه ۱۰۰ تومانی بین ۲۲,۹۵۰ تا ۲۳,۰۵۰ تومان قرار داشت و در اغلب ساعات روز، دلار با قیمت ۲۳ هزار تومان فروخته شده بود. بازارساز ارزی این کار را پیشتر برای نرخ صرافی انجام داده بود. در ۲ روز ابتدایی هفته، تنها نرخی که به روی تابلوی صرافی‌های رسمی رفت، ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود. با اینکه برخی معتقد بودند که اگر کاهش نرخ در بازار آزاد در روز شنبه، با بال کمکی کاهش نرخ صرافی همراه می‌شد می‌توانست حتی کانال ۲۱ هزار تومانی را هم ببیند، اما بازارساز ترجیح داد که نوسان حتی در راند کاهشی را نیز بکاهد.

با اینحال برخی این استراتژی سیاستگذار ارزی را با هدف حمایت از بورس تحلیل می‌کردند، اما حداقل سخنان دیشب رئیس کل بانک مرکزی نشان داد که سیاستگذار ارزی، در درجه اول به دنبال کنترل بازار ارز است و استراتژی هم به این شکل است: مرحله اول ایجاد ثبات و به حداقل رساندن نوسان، مرحله دوم مدیریت بازار به سمت نرخ مطلوب بازارساز. فعلا سیاستگذار مرحله اول را گذارنده است و باید دید که بازارساز چه زمانی تصمیم به پا گذاشتن به مرحله دوم خواهد کرد. 

برخی از تحلیلگران، امروز منتظر اولین نرخ صرافی ملی بودند تا بازار جهت خود را بیابد. به نظر می‌آید که فعالان بازار هم جهت اصلی بازار را گم کرده‌اند. صرافی، نرخ را با کاهش ملایم ۲۰ تومانی آغاز کرد، مسئله‌ای که نشان می‌دهد بازارساز تصمیم به تست بازار برای راند کاهشی گرفته است. 

logo-samandehi