نگرانی از رشد قیمت دلار

داده‌های آماری نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای امسال تاکنون ۱۰درصد رشد کرده و از سطح ۱۵هزار و ۷۵۰تومان به ۱۷هزار و ۴۵۰تومان رسیده است.

به گزارش بنکر، اگرچه قیمت هر دلار آمریکا دیروز به هسته سخت مقاومت برخورده و انتظار می‌رود تحت‌تأثیر سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی ظرف روز‌های آینده اندکی از التهاب بازار ارز کاسته شود؛ اما منحنی نمودارهای قیمت دلار نشان می‌دهد که اولا شیب قیمت ارز صعودی است و دوم اینکه احتمالا محدوده قیمت ۱۶هزار تومان از این پس به کف نرخ جدیدی برای قیمت دلار تبدیل خواهد شد. شیب صعودی در منحنی قیمت دلار ظرف ۱۰روز گذشته موجب شده قیمت طلا هم که تابعی از قیمت دلار است، با شیب صعودی مواجه شود.

فعالان این صنعت می‌گویند حجم تقاضا در بازار طلا به‌شدت افزایش یافته که نشان می‌دهد بخشی از نقدینگی در حال سرازیر شدن به سمت طلا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازار‌های سرمایه‌گذاری در ایران است. تحلیلگران هشدار می‌دهند چنانچه سیاستگذاران اقتصاد ظرف روزهای آینده برای هدایت سریع نقدینگی، در کوتاه‌مدت، به بازارهای مولد تصمیم درستی نگیرند، احتمالا دیدن دلار و طلا در مرزهایی خارج از مخیله تصمیم‌گیران دور از ذهن نخواهد بود.

logo-samandehi