نگاه معامله‌گران به رفتار بازارساز ارزی

برخی از فعالان عنوان می‌کنند، روند قیمتی دلار به گونه‌ای نبوده است که تصور کنیم بازار از دست بازارساز خارج شده است.

به گزارش بنکر، بازارساز هم راستا با بالا رفتن قیمت دلار در بازار آزاد، قیمت فروش صرافی‌های منتخب را افزایش داد و از اثرات روانی آن هراس به خود راه نداد. گروهی باور دارند، چنین رفتاری می‌تواند به آن معنا باشد که بازارساز به‌دنبال فروش از قیمت‌های بالا و ضرری کردن نوسان‌گیران است.

سیاستی که از نگاه آنها پیش‌تر چند بار به کار گرفته شد و توانست اثرگذاری نوسان‌گیران را تا حدی کاهش دهد. با این حال، گروهی دیگر از فعالان باور دارند، بازارساز به‌دنبال فروش ارز از قیمت‌‌های بالا نیست و تنها سعی دارد با نزدیک کردن نرخ خود به قیمت بازار، مانع از ورود تقاضای آربیتراژی به معاملات شود. به باور این گروه، بازارساز به‌دنبال افزایش یک باره فروش نیست، بلکه به‌دنبال مدیریت نوسانات قیمتی است.

تصمیم بازارساز هر چه باشد، آنچه می‌تواند در هفته جاری تاثیر مهم‌تری بگذارد، میزان تقاضاست. باید دید در روز شنبه تقاضای جدیدی به بازار وارد خواهد شد؟ آیا عده‌ای تقاضای روزهای آتی خود را به دلیل تعطیلات روزهای یکشنبه و دوشنبه به ابتدای هفته منتقل خواهند کرد و از این طریق قیمت را تحت‌فشار قرار خواهند داد؟

شاید برای بسیاری از معامله‌گران هم‌‌اکنون نرخ ابتدایی صرافی‌های منتخب بازارساز در روز شنبه اهمیت زیادی داشته باشد؛ اگر بازارساز قیمت دلار را به بالای ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان ببرد، ممکن است کمی انتظارات افزایشی حداقل برای مدتی کوتاه افزایش پیدا کند. در این میان، ارزش دلار در کشورهای همسایه هم اهمیت اساسی دارد. به هر حال اگر ارزش دلار در شهرهای سلیمانیه عراق و هرات افغانستان افزایشی شود، طبیعی است که بازارساز ناچار می‌شود کمی قیمت صرافی‌های منتخب را بالا بکشد. او از این طریق می‌تواند مانع از جا‌به‌جایی‌های آربیتراژی شود.

logo-samandehi