نوسان ارز نیمایی چه تاثیری بر قیمت کالا‌ها دارد؟

دبیر فدراسیون #واردات گفت: این اقدام سبب می‌شود نرخ مواد اولیه و واسطه‌ای نیز افزایش پیدا کند که در نتیجه بر نرخ تمام شده کالای نهایی اثر‌گذار است از سوی دیگر برخی کالاها در داخل به اندازه نیاز کشور تولید نمی‌شود و ناچار به واردات هستیم که آنها نیز افزایش #نرخ خواهند داشت.

گسترش نیوز: هومن حاجی پور در خصوص احتمال افزایش #نرخ #دلار اظهارنامه‌های کالاهای وارداتی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ نیمایی و تاثیر آن بر نرخ کالاها گفت: به دلیل کسری بودجه دولت و کاهش فروش #نفت دولت به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی است و به نظر می‌رسد این اقدام نیز در راستای افزایش درآمدهای دولت از محل حقوق گمرکی رخ داده باشد.

 

وی ادامه داد: با این روش دولت فکر می‌کند که درآمدش افزایش داشته در حالی‌که عمده درآمد دولت از محل واردات خودرو بوده که #واردات آن نیز ممنوع شده، یا لوازم آرایشی و بهداشتی که به دلیل سختگیری‌هایی که در واردات آن صورت می‌‌گیرد اکنون شاهد حجم بالایی از کالاهای دپو شده در گمرک هستیم. در واقع عمده درآمد دولت از #واردات این دو گروه کالایی بوده است که اکنون دیگر وجود ندارد.

وی در خصوص استدلال دولت برای افزایش پایه وارداتی گفت: دولت احتمالا با تفکر حمایت از تولید داخلی در مقابل کالای خارجی اقدام با افزایش پایه‌ها کند اما این اقدام سبب می‌شود نرخ مواد اولیه و واسطه‌ای نیز افزایش پیدا کند که در نتیجه بر نرخ تمام شده کالای نهایی اثرگذار است از سوی دیگر برخی کالاها در داخل به اندازه نیاز کشور تولید نمی‌شود و ناچار به #واردات هستیم که آنها نیز افزایش نرخ خواهند داشت که در این صورت کالاهای تولید داخل نیز برای هماهنگ شدن با #بازار نرخ خود را افزایش خواهند داد.

حاجی پور تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و در حالیکه واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند این اقدام فقط باعث افزایش فشار به تولیدکنندگان خواهد شد و از سوی دیگر باعث افزایش نرخ تمامی کالاها اعم از وارداتی و تولید داخلی که به نحوی به مواد اولیه خارجی وابسته هستند خواهد شد.

logo-samandehi