نقش درهم در افت دلار

در کنار گردش انتظارات در #بازار #ارز، از نظر شماری از فعالان، دیگر عاملی که به افت #قیمت #دلار در بازار داخلی کمک کرد، نزول #حواله #درهم بود.

به گزارش بنکر، دیروز حواله درهم به سرعت به زیر مرز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان رفت و حدود ساعت ۴ عصر عدد ۳ هزار و ۷۳۵ تومان در مقابل نام آن قرار گرفت. نرخ حواله درهم یکی از متغیرهایی است که معامله‌گران ارزی معمولا افت شدید روزانه آن را به معنای افزایش عرضه ارز توسط بازارساز و خواست کاهشی او تعبیر می‌کنند. معمولا این اتفاق منجر به افزایش انتظارات کاهشی در بازار داخلی می‌شود و فروش دلار را افزایش می‌دهد. در واقع معامله‌گران به‌جای آنکه در مقابل بازارساز بایستند، سعی می‌کنند با فروش در سقف، منتظر قیمت‌های پایین‌تر بمانند. البته از نظر شماری دیگری از بازیگران ارزی، دلیل همراهی معامله‌گران در همراهی فروش دلار با بازارساز، نبود تقاضا در بازار آزاد است. در واقع کمبود تقاضا موجب می‌شود که معامله‌گران احساس کنند مقاومت در برابر بازارساز نه‌تنها سودی ندارد، بلکه با کاهش قیمت‌ها دچار افت خواهند شد و دلار بالاخرید روی دست آنها باقی خواهد ماند و پس از آن ریالی نخواهند داشت که در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کنند.
در کنار این، عده‌ای از فعالان، جوسازی کانال‌های فنی معامله‌گران مبنی‌بر احتمال افت بیشتر قیمت دلار را عامل اصلی افزایش فروش‌ها در بازار #آزاد دانستند. به گفته فعالان، دیروز تعداد زیادی از تحلیلگران فنی در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود عنوان می‌کردند که قیمت دلار در مسیر نزولی قراردارد و به دلیل شکست سطح ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی، به سوی سطح حمایتی ۱۲هزار و ۷۰۰ تومانی حرکت می‌کند. این در حالی است که این ارز از اواسط اسفند ۹۷ در کانال ۱۲ هزار تومانی نوسان نکرده است. این در حالی است که برخی دیگر از معامله‌گران باور دارند، در شرایط فعلی بازار هر روز تحت‌تاثیر اخبار قرار دارد و ممکن است جهت قیمت عوض شود یا همین کاهش را ادامه دهد.

logo-samandehi