نرخ یورو در بازار ایران اثرگذار نیست

رئیس اسبق کانون صرافان می گوید: هرچند ارزش یورو در بازارهای جهانی در برابر دلار آمریکا افزایش یافته است، اما این ارز در بازار ایران چندان اثرگذار نیست که سبب بروز نوسان در قیمت ها شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،اصغر سمیعی اظهار داشت: ورود قیمت یورو در بازار آزاد به محدوده ۴۳ هزار ریال بیشتر به خاطر افزایش قیمت برابری آن در مقابل دلار آمریکا در بازارهای جهانی بوده است.
وی افزود: با اینکه فصل تابستان، موسم مسافرت های خارجی هموطنان به شمار می رود، با مدیریت بانک مرکزی، تقاضای ارزمسافرتی در بازار کنترل شده و از این رو نوسانی را در قیمت دلار آمریکا نمی بینیم.
این فعال بازار ارز یادآور شد، بانک مرکزی تنظیم تقاضا برای ارز مسافرتی و مصارف خرد در بازار را از وظایف ذاتی خود می داند و با افزایش سفرها از جمله موسم حج، فصل تابستان، نوروز، تعطیلات سال نو میلادی و ایام اربعین، تزریق دلار به بازار نیز افزایش می یابد تا تعادل در قیمت این ارز حفظ شود.
سمیعی تاکیدکرد: به نظر نمی رسد بانک مرکزی قصد رها کردن تنظیم بازار ارز را داشته باشد و البته در شرایط فعلی نیز این کار به مصلحت بوده و صحیح است و نباید گذاشت تا فنر قیمت دلار به یکباره رها شود.
وی در عین حال افزایش قیمت دلار با شیب ملایم را در بازار آزاد امری طبیعی دانست و تاکید کرد: بانک مرکزی در شرایط کنونی که به منابع ارزی خود در خارج دسترسی کامل دارد، توان کنترل بازار را نیز دارد.
رئیس اسبق کانون صرافان گفت: قیمت دلار شاخص و تعیین کننده نرخ ارز در بازار آزاد است و بقیه ارزها نیز از آن تبعیت می کنند و با توجه به نرخ برابری جهانی آنها در برابر دلار، تعیین قیمت می شوند.
قیمت یورو در هفته های اخیر در بازار آزاد ایران به کانال ۴۳ هزار ریالی وارد شده است که ناظران این افزایش را ناشی از تقویت یورو در برابر دلار در بازارهای جهانی می دانند.
به نوشته ایرنا،قیمت دلار نیز با افزایش ملایم در بازار آزاد اکنون در حدود ۳۷ هزار و ۸۰۰ ریال در بازار داد و ستد می شود.
خبرگزاری فرانسه ۲۱ تیر ماه اعلام کرد: ارزش یورو در برابر دلار به بالاترین حد خود در یک سال اخیر رسید؛ به شکلی که در معاملات دیروز هر یورو برابر با ۱٫۱۴۶۵ دلار داد و ستد شد و این در حالی است که روز قبل از آن این رقم ۱٫۱۳۹۹ دلار بود.
بر اساس این گزارش، رکورد پیشین به ماه مه سال ۲۰۱۶ (اردیبهشت – خرداد ۹۵) باز می گردد که آن زمان هر یورو برابر با ۱٫۱۴۸۰ دلار به فروش رسید.

logo-samandehi