نرخ دلار پایین می‌آید؟

یک کارشناس ارشد #اقتصاد معتقد است: #بازار #متشکل #ارزی موجب کاهش #نرخ #دلار نمی‌شود، مگر این‌که بانک مرکزی بخواهد نرخ را با تزریق #پول در این بازار کاهش دهد.

به گزارش بنکر، مرتضی ایمانی‌راد، کارشناس ارشد اقتصاد در تحلیلی درباره بازار متشکل ارزی در اینستاگرام خود نوشت: بازار متشکل ارزی برای کاهش و یا افزایش نرخ ارز نیست. اگر این بازار درست کار کند، قیمت دلار از طریق مبادلات تسویه صرافان کشف می‌شود و دیگر لازم نیست در بازار #ایران قیمت ارز از#هرات و یا #دبی گرفته شود.
وی افزود: به عبارت دیگر، هدف این است که قیمت دلار در این بازار کشف شود، نه در #خارج #کشور. بنابراین بازار متشکل ارزیموجب کاهش نرخ دلار نمی‌شود، مگر این‌که بانک مرکزی بخواهد نرخ را با تزریق پول در این بازار کاهش دهد.
ایمانی‌راد یادآور شد: ضمنا این بازار ارتباطی به بازار نقد، بازار #سنا و بازار #نیما ندارد. فعالان ارزی در این بازار #صرافان رسمی، #بانک‌ها و بانک #مرکزی است و #سفته‌بازان و عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان ارز به جز سه عامل فوق نمی‌توانند وارد این بازار شوند.
به نوشته خبرآنلاین،وی خاطرنشان کرد: این بازار خود یک بازار متشکل و مستقل است و اگر درست کار کند، می‌تواند نرخ دلاررا در اقتصاد داخلی تعیین کند. بنابراین اگر بانک مرکزی دخالت نکند، تشکیل این بازار لزوما موجب کاهش نرخ دلار نمی‌شود.

logo-samandehi