ناکامی ارزهای مجازی در پیدا کردن جای پایی برای خود در اقتصاد جهان

به نظر می‌رسد ارزهای مجازی به طور کلی و و مخصوصاً #بیت_کوین سرمایه گذاری ایمنی نیستند و نتوانستند به هدفی که برای آنها تعیین شده برسند و فعالانه در مبادلات مورد استفاده قرار گیرند.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فوربز، در دنیای ارز مجازی همه چیز در هم آمیخته است. روز به روز بحث در مورد  انتشار ارز دیجیتال توسط بانک‌های مرکزی بالا می گیرد و ماه گذشته بیت‌کوین بیش از ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داد.

بیتکوین در زمان کوتاه حیات خود به عنوان یک ارز تجاری همگام با #سهام پیش رفت، بنابراین اتفاقات اخیر باعث نگرانی شده است. یک سوال جالب این است آیا بیت کوین نشان‌دهنده تمایل به ریسک پذیری است یا محصول ریسک گریزی؟ در واقع در  دنیای کمتر مستقل ارز مجازی، ایده ای وجود دارد که بیت کوین و ارزهای مجازی مانند #طلا یک سرمایه گذاری ایمن هستند.

کاهش ۲۰ درصدی ارزش بیت کوین

به نظر می‌رسد ارزهای مجازی به طور کلی و و مخصوصاً بیت کوین سرمایه گذاری ایمنی نیستند و نتوانستند به هدفی که برای آنها تعیین شده برسند و فعالانه در مبادلات مورد استفاده قرار گیرند. خرده فروشان کمی آنها را قبول دارند، مشتریان کمتری فعالانه از آنها استفاده می کنند و هزینه معامله با آنها هنوز هم بسیار بالاست.

فناوری وابسته به ارزهای مجازی آنقدر پیچیده است که افراد را از کاربرد آنها منصرف می‌کند. برای بسیاری از مردم فرایند ایجاد یک کیف #پول مجازی و تبدیل ذهنی قیمت های مجازی به ارز های معمول در بازار بسیار آزار دهنده است. « استفاده آسان» مانعی برای ورود به این دنیاست و برای بسیاری رد شدن از این مانع زمان زیادی طول می کشد.

به علاوه، زیرساخت های ارزهای مجازی حداقل از دو جنبه آسیب پذیر هستند. بخشی از این سیستم مثل بخش مبادلات در معرض هک شدن و باج خواهی قرار دارد و همچنین می‌تواند طبق خواسته دولت‌ها متوقف شود.

بیت کوین سرمایه گذاری ایمنی نیست

از نظر سرمایه بودن ارز های مجازی ،اطلاعات اولیه تحلیل گران نشان می دهد ظاهراً بیت کوین شباهت کمی به سرمایه گذاری های ایمن مثل طلا دارد ولی این بدان معنا نیست که بتواند جایگزین طلا شود. طی دو سال گذشته بیت کوین بسیار بی ثبات بوده و در معرض خطراتی در تجارت و نقدینگی قرار داشته است. سرمایه گذاری های ایمن معمولاً با این خطرات مواجه نمی شوند.

عامل تعیین کننده بعدی برای ماهیت واقعی ارزهای #مجازی به عنوان یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری مربوط به مردمی می شود که آن را نگه می دارند و با آن #تجارت میکنند. ساختار بازارها و جمعیت شناسی و جامعه شناسی کسانی که آن را تشکیل می‌دهند، برای نحوه رفتار و ویژگیهای ریسک پذیری آنها اهمیت دارد.

بزرگترین دارنده بیت کوین در حال حاضر دفتر بازرسی فدرال آمریکاست. مقدار زیادی از معامله های انجام شده با ارزهای مجازی هم در #آسیا و سایر بازارهای نوظهور مثل روسیه صورت می گیرد.

از نظر ساختاری کاهش ارزش بیت‌کوین نشان‌دهنده بروز مشکلاتی در دنیای ارز مجازی است که به طور موثری باعث ایجاد  معامله هایی فراتر از چارچوب های معمول دولتها و بانک‌های مرکزی می شود. فراموش نکنید که ارزش بیت کوین پس از اعلام پروژه #لیبرای #فیسبوک در اواسط ژوئن، به بالاترین حد رسید.

مشکلات به وجود آمده در مورد پروژه لیبرای فیسبوک نشانه‌ای از پیچیدگی‌های عملیاتی و قانونی ارزهای مجازی است. #بانک های مرکزی و مقامات #مالی سراسر جهان تمایلی به موفقیت بیت کوین ندارند. یک نمونه بارز این حقیقت #چین است که در مورد تبادل ارز های مجازی بسیار سختگیرانه عمل می کند.

تمام این واقعیت ها نشان می دهد که بیت کوین به جای تبدیل شدن به یک سرمایه گذاری ایمن، در حال نابودی است.

logo-samandehi