ناترازی رابطه تجاری ایران با چین / ایران بازار فروش کالاهای چین

به گزارش اکوایران، گزارش تجارت خارجی کشور در سالی که گذشت نشان می‌دهد که در یازده ماهه سال ۱۴۰۱، حجم تجارت خارجی ایران و چین به ۲۷ میلیارد و ۷۶۷میلیون دلار رسیده است.  آمارها همچنین حاکی از این است که تراز تراز تجاری ایران با چین حدودا منفی ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

بنابر داده های رسمی، به طور کلی در یازده ماهه سال ۱۴۰۱، ۴ میلیارد و ۱۶ میلیون تن اقلام وارداتی به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۹۷ میلیون دلار از چین وارد شده است.

 در اولین ماه از سال ۱۴۰۱، ارزش واردات از چین ۹۸۹ میلیون دلار ثبت شد که کم ترین مقدار در بازه زمانی یازده ماهه بوده است. این رقم در ماه های بعدی افزایش یافته و در آبان ماه به بیشترین میزان خود رسید. در این ماه ۵۳۷ میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۴۸ میلیون دلار از چین وارد شده است که هم از نظر وزنی و هم از حیث ارزشی از ابتدای سال بی سابقه بود.ارزش واردات  پس از اینکه در دو ماه  بعدی افت ناچیزی کرد، در بهمن مجددا افزایشی شده و به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

افت ارزش صادرات به چین  

در یازده ماهه سال گذشته، مجموعا ۲۸ میلیارد تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد دلار به چین صادرشده است. داده ها نشان می دهند که بیشترین میزان صادرات هم از نظر ارزشی و هم وزنی به این کشور در خرداد ماه رقم خورده است.  در این ماه، سه میلیارد تن اقلام صادراتی به ارزش یک و نیم میلیارد دلار به چین صادر شد.  ارزش کلی صادرات در ادامه اما نزولی شد تا اینکه در نهایت در بهمن ماه به کمترین میزان رسید. در بهمن ۱۴۰۱، ارزش کل صادرات به چین ۹۷۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است.

logo-samandehi